| GoAndFuckYourselfWithAKnife a întrebat:

Funditaaa!+voturi
salut
eu fac volei de vreo 4-5 ani.ideea este urmatoarea: nu imi mai place! NU MAI SUPORT SA PRACTIC ACEST SPORT!straight face vreau sa ma las de volei, dar parintii mei nu ma lasa, spun ca o sa fiu foarte grasa, ca deja sunt grasa(am 1, 60 si 50 de kg dar toti baietii imi spun ca arat bine)
nu mai vreau sa merg la volei, iar ai mei zic ca ori nu mai merg si ma tin la dieta drastica, fara calculator, fara iesit afara, fara prieteni, doar citit, ori ma apuc serios pe treaba
dar eu nu mai suport x-( si nu stiu cum sa le spun fara sa ma pedepseasca sau sa ma bata, sau ceva de genul.eu vr sa ma las fara sa mi se ia totstraight face
am vorbit cu ei, si au spus ca nu ii intereseaza, ca acum trebuie sa fac sport, ca nu le pasa motivele mele tampite, ca eu tr sa fac ce imi zic eistraight face
aveti vreo idee? plss heelp!:X

Răspuns Câştigător
| Mihai_6580 a răspuns:

Spunele asa : este alegerea ta si u doresti sa te lasi si intreabai dc o sa iti ia totu si ce au cu tine. Daca tot insista inkearca sa gasesti alt sport si spune-le ca ce crezi u despre acel sport si te vei apuca de altu app u nu esti grasa esti chiar bine sau cum se spune in engl "well bodyhappy" pls fundita tongue

2 răspunsuri:
| effect a răspuns:

Parintii nostri sunt de multe ori cam exagerati si li se pare tot felul de chestii, tu nu esti deloc grasa este o obsesie a lor.Trebuie sa stai de vorba deschis cu ei si sa le explici ca tie nu ti place si nu te pot obliga sa faci ceva ce nu iti place. Poti sa le spui ca poti face sport dar nu volei poti face doar exercitii fizice,nu te pot obliga sa faci volei daca nu vrei,il faci acest sport doar daca iti place :-).Nu poate sa te bata din cauza ca nu vrei sa faci un sport, e stupid, incearca sa vorbesti cu ei sau cu altcineva din familie care crezi ca te ar intelege.nu renunta :-)bafta multa

| deniisa a răspuns:

Buna.

In primul rand nu esti deloc grasa la 50 de kg si 1, 60, esti chiar foarte bine.
In al doilea rand parintii tai nu ar trebui sa te oblige sa faci ceva ce tie nu iti place. Deci incearca sa vorbesti cu ei si sa afli care sunt motivele pentru care tin neaparat sa mergi la volei. Probabil ei iti vor doar binele si vor sa fii sanatoasa, de aceea insista asa mult sa mergi la volei. In cazul acesta ai putea sa iti alegi alt sport pe care sa il practici ca sa fiti cu totii fericiti.
In orice caz singura varianta este sa vorbesti cu ei si sa le explici ca nu iti face placere sa practici acest sport si impreuna sa hotarati ce este de facut. Pa pa