| SakuraMiraiEdo a întrebat:

Hei lume. Cum e treaba cu posta romana? Vreau sa comand ceva de pe net si e prin posta. Adica, cum platesc si de ce am nevoie, cum ridic pachetul? Am auzit ca am nevoie de buletin, dar eu nu am inca. Mai e o problema, eu stau la tara si nu am oficiu postal aici, deci trebuie sa ma duc tocmai in oras dupa colet? Sau mi-l aduce postasul? Cum vine treaba? Daca puteti sa imi explicati mai bine.^^

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ai nevoie de buletin. Daca nu-l ai inca, fa comanda pe numele parintilor, bunicilor sau pe numele unor prieteni majori. Respectivul va trebui sa se prezinte personal la oficiul postal si sa ridice coletul. Plata se va face tot atunci. Va trebui sa mergi in oras dupa el. Postasul iti va aduce doar un aviz prin care te va instiinta ca a ajuns. Mult mai la indemana este sa comanzi si sa alegi livrarea prin curier, chiar daca costurile sunt putin mai mari.

| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa ai buletin ca sa poti comanda ceva in primul rand. Nu o sa ti-l dea de la posta daca nu arati buletinul. Si coletul nu ti-l aduce postasul. Trebuie sa mergi in oras dupa el.

| n1445 a răspuns:

Coletul nu ti-l aduce postasul si daca nu ai buletin nu poti cumpara de pe internet pentru ca iti este cerul in momentul in care il primesti, deci fa comanda pe numele unuia dintre parinti, frati, rude. Plata se face tot in momentul in care ridici coletul de la posta, vei primi un bilet prin care vei fi anuntat ca ai primit un colet si daca nu il iei in cateva zile este depozitat si nu il mai poti lua deci fii pe faza. Un colet prin posta ajunge in 2-3-4 zile dar poate dura si o saptamana.