| nnnnnnnnnnnnnn a întrebat:

Hello TPU...
Am nevoie de un sfat.
Nu stiu cum sa va explic ca sa ma intelegeti.
Mi-e frica de oameni,nu mai pot avea incredere in nimeni, nu mai am incredere in mine,ma simt foarte singura.
Imi este foarte frica sa imi exprim pareriile,imi este frica sa fiu eu cu adevarat,port o masca pentru fiecare, am inceput sa mint. sa fiu o prefacuta. toate acestea de frica de a nu fi respinsa de ceilalti.Am impresia ca familia ma considera o marioneta. Fratii mei imi spun sa fiu intr-un fel, parintii in alt fel, x imi spune sa merg la facultatea de medicina, y imi spune ca nu am nici o sansa sa devin cineva. M-am saturat de toti. nu pot sa multumesc pe nimeni.
Am inceput sa fiu obsedata de parerea celorlati.

Am 18 ani. am trecut prin niste perioade grele, parintii mei s-au imbolnavit. am facut unele lucruri de care nu sunt prea mandra. m-am invartit in niste anturaje aiurea, ma refugiam in tutun, alcool si altele.
Am avut 2 relatii de durata.dar am fost batjocorita.
Acum sunt bine,am iesit din acele anturaje, mi-am dat seama ca am gresit. dar toate astea si-au pus amprenta pe ceea ce sunt eu astazi. adica.
-lumea a inceput sa ma critice,sa ma judece,sa se comporte urat cu mine. chiar daca nu mai sunt cum eram odata,ei ma vad la fel ca in trecut.

Simt ca nu merit nimic bun de la viata. am inceput sa cred ca eu merit sa fiu tratata urat, ca nu merit respect.

Cum sa imi revin? Vreau sa o iau de la inceput.
Cum ar trebui sa procedez? Simt ca nu mai am putere, simt ca intru in depresie.

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Crede-ma te inteleg, am abandonat scoala prin 2008, anturaje,bautura,tutun
lumea se uita urat la mine,aratam ca un puscariashappy limbajul colorat la maxim,aceias poveste,am luat-o de la capat.
cat despre incredere...
Draguta,incredere nu mai am pot spune nici in mama.
ma astept sa mi se traga clapa de oricine si oricand,cand mi se trage clapa eu deja ma astept la asta.
Cat despre... parerile altorahappy
de ar fi sa le ascult si sa ma tin de ele,eram un om mort.
Insa eu sunt incapatan cu draci, de fiecare data cand un om imi spune ca nu realizez nimic, eu fac tot posibilu sa demonstrez in primul rand MIE ca pot, si dupa ii dau peste nas al dracu de tare, sa numai imi spuna ca nu pot

| Nayuky a răspuns:

Stiu ce vrei sa spui.ei bine pur si simplu fi tu insati..petrece putin timp gandindu-te nu la cum sa te comporti ca oamenii sa te vada cum vrei tu..ci la cum esti tu defapt.Fi tu insati. Iarta-te pe tine insati pentru greselile pe care le-ai facut si lucrurile se vor indrepta incet incet.I-a viata de la 0 ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si ca si cum ai fi o alta persoana, dar de data asta fi tu insati.Ai grija la persoanele din jurul tau si ignora-le pe cat posibil daca sunt rautacioase.Bafta^.^^.^

| Loriutza a răspuns:

Sfatul meu este sa fii tu insuti.Ar fii bine sa nu mai minti, sa nu te ascunzi dupa masti si sa incerci sa ii ajuti pe cei care chiar merita, pe cei care ti-au fost alaturi, iar pe restul daca poti si crezi ca ii ajuta(adica nu ii ajuti sa faca rost de droguri sau ceva de genu).Ar fii bine sa fii sincera dar sa nu te deschizi in fata oricui.In legatura cu facultatea mergi la ce iti place sa faci pentru ca nu se merita sa faci ceea ce nu vrei doar pentru ca parintii tai sau altciveva iti impun. Vorbeste cu ei si spune-le ca vrei sa faci ce iti place si incearca sa le prezinti partiile pozitive in ceea ce faci.Gaseste ceva care sa te ajute sa te relaxezi.De exemplu sa asculti muzica, sa te plimbi, sa faci poze, sa scrii, ceva ce iti place sa faci si stii ca te relaxeaza.Incearca sa fii calma si sa tratezi orice problema cu clam.Ce nu te doboara te intareste.Gandeste asa:orice ce se intampla se intampla cu un scop.Acel scop poate fii de a te face mai puternica, de a te maturiza mai mult, de a-ti demonstra tie si oamenilor din jurul tau ceva, de a-ti da seama de unele lucruri sau de a invata ceva de acolo.Incearca sa iti selectezi prietenii. Daca ai prietenii care nu sunt de incredere vorbeste cu ei, dar nu le spune secretele tale, incerca sa ii indepartezi un pic si acordale mai multa atentie celor care iti sunt aproape.
Si inca ceva.Nu mai pune atat la suflet ceea ce spun altii pentru ca nu te comanda ei, fii independenta, aratele ca stii ce faci si ca esti sigura pe tine.Sustineti punctul de vedere(daca e corect)pana la capat, spune ce te deranjeaza si exprimati parerea nimeni nu o sa iti faca nimic, aceea este parerea ta si gata.Fiecare om are dreptul sa isi exprime parerea si nimeni indiferent cine ar fi nu iti poate lua acest drept.Nu lasa pe nimeni sa te calce in piciore, nu lasa pe nimeni sa te injoseasca si sa iti incalce drepurile.Impunete.Fii libera.Si nu te lasa usor imfluentata, iar pe baietii lasa-i sa se tina dupa tine ceva timp pentru a vedea daca tin la tine cu adevarat.
Sper sa te ajute sfaturile mele!:*