| LucaAdina a întrebat:

Hey TPU!
La un moment dat, ma intelegeam foarte bine cu persoanele din colectivul clasei si ma simteam foarte bine. Insa, s-au intamplat niste schimbari. Prietena mea cea mai buna vorbeste cu un tip si nu ma deranjeaza, insa cand il vede pe el, nici nu ma baga in seama. Nu imi pasa, doar ca ea ma cheama cu ea in pauza si cand vine handralalul ala, ala nici nu ma saluta. Se iau in brate si pleaca de langa mine fara sa se uite inapoi(asta s-a intamplat doar o singura data, pentru ca n-am permis eu sa se intample de mai multe ori). Mai rau este ca, nu recunoaste ca sunt impreuna, cand ei se vad in fiecare pauza. Si eu am vorbit cu un tip la un moment dat, dar cand era cu mine, eu nu faceam asa.Pana si baiatul avea mult mai mult bun simt si vorbea chiar mai mult cu ea decat cu mine, ca sa nu se simta in plus. Mai ales ca ea e o fire care critica foarte mult, pana si tipul acela mi-a zis ca se simte prost in preajma ei si nu o prea suporta. Sincer, eu cand il vad pe ala, are un ranjet asa aparte, ma apuca o stare de nervi. Am cam ramas singura si nu am prieteni, am o senzatie de claustrare la scoala, a inceput sa-mi placa mai mult orele decat pauzalaughing pentru ca in pauza raman singura si e frustrant.Prietenia dintre noi doua a devenit toxica, pentru ca eu cred ca ea a vazut ca tin la ea si sunt genul ala de om care ar face orice pentru oamenii la care tine, dar a profitat de asta. Ii pasa de mine doar cand nu are cu cine sta sau cand nu vine handralaul, interese proprii. Cand pleaca la el, nici nu-mi zice, o urmaream pe geamul de la scoala si mi se pare ceva necurat, nu-mi place deloc.Nu ma simt bine deloc, viata mea se imparte intre scoala si casa, nimic nu ma satisface cand vad ca sunt singura si nici macar prin mesaje nu mai am cu cine vorbi.La un moment dat am vrut asta, sa ma distantez de toti, dar imi e greu. La scoala mereu ma intreaba lumea daca sunt ok, pentru ca par foarte extenuata si trista. As vrea doar sa dorm si ma consum aiurea din prostii. Acum ca sunt clasa a11a, mi-e foarte frica la simulare.Dar macar ceva pozitiv s-a intamplat: am mai mult timp sa ma ocup de mine, am inceput sa mai invat mate si chiar imi reuseste, la fel si romana. Insa sentimentele acestea sunt oribile, credeti-ma. Simt un gol in mine, inexplicabil. Si nu cred ca e neaparat din cauza prietenei mele, de fapt nu stiu clar care e cauza. Noi la scoala aveam o camera in care nu era nimeni si obisnuiam foarte mult sa stau acolo singura, ma simteam putin mai bine, dar acum au incuiat-o si nu mai pot sa intrulaughing))). In fine, probleme existentiale... sunt destul de fraiera, daca ma intrebati pe mine. Ce pot face sa nu ma mai simt asa?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

0 să îți răspund cu un exemplu extrem, ca să te înțelegi puțin mai mult pe tine însuți.
Paris Match, care este un tabloid, a luat un interviu unui milionar francez, care prefera să ducă o viață de om al străzii, ca opțiune personală. Rudele au încercat să îl inchidă în azil de nebuni, ca să îi ia averea, dar nu au reușit.
Și l-a întâlnit reportera undeva într-un parc pe o bancă, cam zdrențăros, cu toate că avea bani în bancă, dar mna, el își juca rolul de sine ales în bal mascatul lumii.
Și l-a întrebat ziarista, văd că sunteți singur, de ce?
El.
Mieu vaut etre seul, que mal acompagne.
Mai bine singur decât prost, rău însoțit.
Deci ești în avantaj.
Doi.
Cei ce se adună în găști, cele ce au succes la băieți au înțeles că, pentru a fi împreunnă, trebuie să oferi ceva celuilalt.
Ce să oferi, se simte.
Cu toate că din nou, poate că nu este exemplu cel mai potrivit, dar este sugestiv.
Când doi câini se întâlnesc pe stradă, întâi ridică coada în sus.
Apoi se miroase unul pe altul.
De la cap la coadă.
Apoi în semn de prietenie încep să dea din coadă.
Dacă constată că nu pot fi prieteni, bagă coada între picioare, mârăie, apoi latră și începe o bătaie, apoi unul fuge după celălalt. Cel învins se așează cu burta în sus în semn de supunere.
Câinii și lupii sunt animale sociale, ei trăiesc în haite.
Noi suntem rude cu ei.
Și dta ești rudă mai indepărtată cu colegii tăi.
Atitudinea interioară contează.
Te apropii de un grup din curtea școlii să schimbi două cuvinte în pauză.
Dacă sufletul tău dă din coadă când rostești cuvintele, asta se simte. Dacă vrei să muști, la fel.
Asta să faci, dă din coadă.