| Danielle_2004 a întrebat:

La nunti,se face urarea ,,Casa de piatra !". Ce sens are expresia respectiva in acest context?
Funda! !

7 răspunsuri:
| nirvanacartof a răspuns:

Adica,sa fie o relatie *puternica*, de mai multa durata.Sa aive casa lor *stabila*, familia lor puternica.
Good Luck!

| BloodPrison a răspuns:

In opinia mea, cuvantul "casa" semnifica locul unde traiesc cei doi casatoriti si, mai exact, casnicia lor.
Cuvantul "piatra" ne arata trainicia relatiei lor.
Este un epitet foarte vechi ( unii ar zice ca de pe vremea caselor din piatra ) dar oricum in timp nu i s-a schimbat sensul.

| helpu a răspuns:

Adica sa traiasca mult...sa fie mult impreuna.sa nu se certe.sa se inteleaga.sa aibe copii.intelegi?

| LotusRadioactiv a răspuns:

"Casa de piatra" simbolizeaza durata casniciei si lucrururile facute impreuna. Prin aceasta expresie urezi pe scurt ca mirii sa aiba o relatie puternica si de lunga durata, multi copii, sanatate si demersul bun al lucrurilor. Casa este locul de trai, iar piatra simbolizeaza duritatea, rezistenta desavarsita, indiferent de necazuri happy

| SorynaSweet a răspuns:

Stii tu povestea cu Cei trei purcelusi, nu? Ei bine ce care a rezistat in fata suflului lupului a fost cel cu casa de piatra. Poate ca are legatura si cu asta, expresia de care spui tu. Se ureaza mirilor spor in casa si ca nici casa lor sa nu se darame, si la propriu, dar si la figurat [sa nu se rupa relatia]. Sper ca te-a ajutat. Multumesc big grin Funda?

| Sebby a răspuns:

Dupa parerea mea cred ca inseamna ca cei doi sa isi formeze un viitor, casa- semnifica avutia iar piatra- duritatea si fapta ca sa tina mult si sa nu fie usor de sfaramat [gen divort].

| Stefaniaaa a răspuns:

Aceasta urare are inteles metaforic, chiar daca stramosii nostri nu prea stiau de aceasta figura de stil.Se refera la casnicia propriu-zisa,la faptul ca trebuie sa fie"de piatra" adica sa nu o distruga nimeni,sa reziste, daca vrei, in fata vicisitudinilor vietii.In "casa" cuiva se refera la casnicie, statut conjugal si social.Deci,"casa de piatra" se refera in mod expres la o casnicie cat mai frumoasa, rezistenta, implinita. Sper ca ti-am fost de folos!