| ScorpionX a întrebat:

Mama mea are un verisor, care acesta are o fata. Eu cu fata respectiva suntem verisori de gradul 2. Dar mama mea cu tatal meu la cununat pe el cu cea de a doua sotie. Fata este facuta cu cea din tai sotie. Dar el s-a despartit cucea din tai sotie. Deci eu si ia putem sa necasatorim?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ
Nu prea conteaza cu a cata sotie este facuta... pana la urma ea este fata verisorului mamei tale deci automat, verisoara ta.

Daca te intorci pe ramura arborelui genealogic poti observa ca aveti o legatura de sange. Ce inseamna asta?

Pai nu aveti voie sa va casatoriti si asta nu e neaparat intrucat asa vrea statul/Biserica sau ceva de genul ci este spre binele vostru.

Daca aveti legatura de sange atunci sunt sanse mari ca acel copil sa se nasca mort sau si mai rau, sa traiasca toata viata cu un handicap.

De aceea au fost interzise casatoriile acestea!
Chiar daca nu v-ar interzice nimeni sa va casatoriti, ar fi o idee extrem de proasta sa faceti un copil. Riscul e mult prea mare.

Preotii o sa spuna clar ca nu aveti voie cand o sa auda de legatura de sange.

Imi pare rau dar asta e... nu ai ce face!

Succes!

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa intrebati un preot.
Doar el va poate sfatuii, ori un bunic un unchi varstnic.
Stiu ca rudele pana la gradul 6-7 nu au voie.
Sarbatori fericite happy

| Porcusorul a răspuns:

Pentru un motiv bine intemeiat casatoriile intre rude sunt interzise. Copiii rezultati din aceste cupluri au sanse mult mai mari sa se nasca handicapati. Daca vrei sa aveti copii cu sindrom Down sau alte anomalii neurlogice si fizice, atunci casatoriti-va.