| anonim_4396 a întrebat:

Sall,TPU! Am si eu o problema...Cand descarc ceva de pe edu,programele mele nu il "citesc" ca sa spun asa,in loc sa imi apara scrisul normal, imi apar tot felul de semne( ¬ «8p­! Ĺî \Ŕˇ˘Ř[Ö0A @dEj\UľF ĐnĆ„˝ü $Ŕľ= ß;‰TQ >ščł—ź Őź úhVé\-Né_Â@RÁOIýż a"»üŐž»E »¦ˇÇYÉ úŻ/.~ˇŚŘ -ˇGĺN1iwj÷Ó_üĺ¦öK›Ĺą >(Š‘ŮŻĎö )Cam asa.Ce as putea sa fac? Fundita + vot! Scuze daca nu asta este categoria potrivita, dar habar nu am unde sa o pun.

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Salut!
Dar ce programe folosești?
Pentru fișiere text poți folosi Open Office, Wordpad, Libre Office, toate gratuite.
Pentru fișiere în format PDF poți folosi Foxit sau Adobe Reader.
Unele le găsești pe site-ul http://ninite.com/ la rubrica Documents.
Sau, dacă ai aceste programe, atunci după ce descarci un fișier nu îl deschide imediat ci deschide dosarul unde s-a salvat apoi dai click dreapta pe fișier și Open With. Poți seta cu ce program să se deschide fiecare tip de fișier de la Properties (clic dreapta pe fișier) și Change program apoi bifezi default și dai apply și Ok.