| Hassel a întrebat:

Salutbig grin am doua masele de lapte care nu se vor schimba(am facut si radiografie dentara)...desi sunt cariate, dentistul mi-a spus sa nu le plombez si sa le tin in gura pana la 18 ani, ceea ce mi se pare o nebunie, fiindca o masea a inceput sa se decoloreze si sa se miste; totusi, daca mi-as scoate cei doi dinti de lapte ceilalti dinti mi s-ar putea stramba?
PS:nu am nici mugurii la maselele de minte

Răspuns Câştigător
| Blue_2910 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un alt dentist. Nu mi se pare normal sa stai cu maseaua cariata. probabil dentistul tau se gandeste ca pana la 18 ani or sa-ti mai creasca dintii si n-or sa se mai potriveasca cu plomba care ti-ar pune-o acum. Problema e ca acele carii se vor extinde si s-ar putea sa-ti ajunga la radacina si atunci va fi mai greu sa-ti intretii maselele. Mai bine te duci la altcineva care sa-ti indeparteze cariile si sa ti le plombeze cu un material care sa le protejeze si care sa poata fi indepartat usor mai tarziu cand masele vor mai creste.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat