| vali928 a întrebat:

Salut,daca tata are 160 si mama 158 eu pot creste mai mult ca ei, si daca da, care ar fi înălțimea mea maxima

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da in teorie poti creste putin mai mult decat ei, putin
chiar daca inaltimea este ceva genetic sa stii ca mici exceptii exista, am 2 cunoscuti care au in jur de 1, 60m ea, 1, 64m el si copii lor au ambii in jur de 1, 74m

cand vine vorba de cresterea in inaltime o sa citez un anunt al unui user drag mie dar care numai este activa aici de ceva vreme
sper ca esti un el, in orice caz...

"In majoritatea cazurilor, baietii cresc semnificativ pana in jurul varstei de 16 ani (de regula, intre 12 si 16 ani, acestia cresc in medie aproximativ 5-10cm pe an), ulterior cresterea devenind mai lenta (in medie aproximativ 1cm pe an) pana in jurul varstei de 21 de ani."

| sofisis a răspuns:

Depinde de genele neamurilor tale apropiate si indepartate. Poti sa mostenesti genele altcuiva din neam si sa fii inalt/a sau poti sa fii chiar mai scund/a decat ai tai.

| Hyperion7 a răspuns:

Ai putea ajunge maxim la un 1, 65, însă depinde care e înălțimea ta actuala și ce vârstă ai.
Daca ai trecut de 16 ani, cam greu mai vezi rezultate după vârsta asta și, deci, cam cu cât ai, cu atât trebuie sa te mulțumești.

| Madaxo97 a răspuns:

Poti crește mai înalt, ai putea ajunge si la 1.70.cm sau chiar peste daca faci un sport care te dezvolta cum ar fi înnotul si mănânci sănătos si bogat in vitamine si minerale.
Exista o formula de calcul pentru înălțime la băieți si anume aduni vârsta mamei cu a tatalui, apoi împarți la 2 si adaugi la rezultat 6.5 cm. In cazul tau ar fi 318 ÷2 = 159 + 6.5 = 165.5 cm, acest calcul este o estimare doar, are marja de eroare de +/- 5 cm, deci ai putea ajunge si la 1.70 cm înălțime, depinde si de stilul tau de viață.