| Mihai0005 a întrebat:

Salut TPU. Am nevoie de niste sfaturi urgente! In primul rand vreau sa va spun ca am varsta de 19 ani. Intrand in poveste, in aceasta seara am venit acasa cu un mic semn pe gat lasat de la iubita mea, cu care am o relatie de 2 ani de zile, Iar taica miu a inceput sa faca ca toate alea si sa mi zica ca sunt ultimu cocalar, si ca o sa vorbeasca el cu iubita mea despre asta, ceea ce mi se pare foarte aiurea, gen mi se pare ca taica miu e tampit. El mereu a avut probleme cu chestia asta, si nu ma refer la semne pe gat, si la faptul ca judeca mult niste lucruri inofensive. De exemplu, daca vreau sa port niste pantaloni de trening pe afara "Unde te duci asa? ce esti cocalar sa umblii in trening" sau atunci cand mi am lasat putin barba sa creasca ptc ma face sa par mai matur si mai frumos (parerea mea) a inceput iar sa ma judece (el e militar si trebuie sa se rada mereu), ma judeca dupa haine, dupa felul in care vorbesc, dupa efectiv orice fac. I am povestit mai demult de un prieten care si a luat ca prima masina un bmw seria 5 (si nu am zis o ca si cum vreau si eu fite de genul, pentru eu am Volkswagen ul meu de care sunt mandru happy ) dar el a inceput sa mi zica "AAAAAAA ce va trebuie voia masini de cocalari din astea bmw cand voi nu stiti nici sa schimbati roata la el" Si eu nu inteleg cum poti asocia o marca de masina cu un gen de oameni. Consider ca judeca ff mult, si nu stiu ce sa ii fac. Am incercat sa am o vorba cu el spunandu i "Nu haina il face pe om" dar nu a ajutat la nimic. Tin sa mentionez ca sunt un baiat chiar cuminte, termin liceul, dau la medicina in Bucuresti, nu cred ca sunt o dezamagire sau ceva. Ce ar trebui sa fac? sa mai incerc sa l fac sa nu mai judece atat si sa inteleaga ca lucrurile nu stau asa cum crede el, sau sa mi vad de viata si sa ma mut oricum la anul la Bucuresti si imi traiesc viata fara a mai fii judecat.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Degeaba te superi fiindca tatal tau are dreptate.
Numai cocalarii poarta pantalonii de trening pe afara si apoi, nu-i nici santos si nici normal ca iubita ta sa-ti lase semne pe fata sau gat.

In ce priveste BMW-ul si cocalarii, asocierea este foarte reala, fiindca toti cocalarii isi cumpara numai BMW-uri.

Eu cred ca ar trebui sa ai gurita mai mica si mai mult respect pentru tatal tau, ca nu-ti vrea raul, dimpotriva, incarca sa te educe ca sa nu ajungi si tu vreun cocalar.
Cat despre iubita ta, ar trebui pusa la punct ori rupta relatia, ca nu pare prea educata sau cu prea mult creier.

| dullcat a răspuns:

Buna.Tatal tau este din alta lume, disciplina si tratamentul prin care a trecut l-au facut asa.Din nefericire, nu mai poti deloc sa il schimbi, ba chiar se accetueaza foarte multe trasaturi de caracter neplacute pe masura ce imbatranateste, beware! laughing Nu incerca nimic, doar cauta sa nu il provoci, deoarece sa il inclini catusi de putin metalitatea e un efort suprem, mai mare decat terminarea facultatii de medicina, te lupti cu morile de vant. Nu haina il face pe om, ai dreptate, dar haina il ajuta pe om, il pune intr-o lumina buna sau intr-o lumina proasta in functie de context, in functie de cum vor interpreta altii din jur. Putini isi permit luxul de a purta si un sac de cartof fara sa fie afectati.Noi oamenii de rand nu avem de ales decat sa ne conformam, ca sa ne fie bine.Partea buna e ca vei purta absolut ce doresti dupa ce pleci la facultate.Cand se mai ia de tine eu m-as gandi la acele momente, ca sa mai capat niste rabdare.Succes!

| VoidEternal a răspuns:

El e in armata și armata e in el.

Pe undeva nu zice rău ce zice dar ar putea să o facă altfel. Nu cred că are rele intenții dar cu siguranță e mai restrictiv decât e cazul.

Dacă ai emoții că o să vorbească cu prietena ta, vorbește tu cu ea înainte, explica-i cum e ca să nu o ia prin surprindere. Sincer nu îți bate capul cu ce poți face diferit sau cum poți face ca el sa se poarte altfel. Nu schimbi genul asta de oameni, îți spun din experiență. Mai ai puțin și pleci la facultate, mai suporta-l.

That being said, să-ți iei seria 5 că prima mașină chiar e o cocalareala maxima laughing. Iar semnele se fac in locuri discrete, poate părea cool pentru adolescenți dar gândește-te că dai la medicină nu mai ești un pustan de 14 ani care a descoperit ce e ciocolata. Și îi poți spune tu că nu haina face pe om până răgușești, in armata cum arată haina aia determina exact câtă putere are, deci e fix invers. Plus că știe el ce știe, e adevărat că aparențele înșeală dar sa fii îngrijit ajuta mereu.

Nu vorbește aiurea taica-tu, execuția lasă de dorit.

| StoicAnalysis a răspuns:

Fa ce stii tu mai bine pentru tine si ignora-l daca ti se pare prea absurd. Nu are rost sa-ti bati capul cu persoane incapatanate.

| Felissa13Eden a răspuns:

Parintii care reactioneaza asa sunt foarte frustrati de faptul ca au putut creste copii care sa nu aiba aceleasi probleme ca ei. Cumva e gelos pe ideea ca tu gandesti liber si faci ce iti doresti, fara sa iti pese de parerea lui. Cred ca a avut parinti duri si a facut mereu ce si-au dorit ei, desi l-a macinat foarte tare ca nu a mers pe mâna lui.
Din ce spui, esti un baiat normal. Nu conteaza cum te imbraci, ce masina ai, conteaza cum esti ca om si cum ii faci pe ceilalti sa se simta.
Nu vad nimic gresit in ce a facut iubita ta, sunteti tineri. Aveti o relatie destul de serioasa daca dureaza de atat timp si tatal tau nu are de ce sa fie deranjat, ca nu ai venit cu ea gravida acasa : )). Ai 19 ani, nu iti mai poate dicta nimeni ce sa faci.