| marinelmomoratoiu a întrebat:

Salut crying TPU crying Am o mare problema:
De la gradinita am avut o copilarie linistita alaturi de colegi mei pana in clasa a 5a. Gradinita si 1-4 le-am facut la mine in sat apoi am mers la scoala unde se facea liceu si 5-8.
In 1-4 eram mereu fericit invatam de drag mereu si aveam cei mai minunati colegi. Erem eu si un baiat si 2 fete. Apoi a urmat oroarea.
Toti cei 4 am mers la scoala si fiecare si-a gasit cate un grup de prieteni. Eu rama mai... Nu ziceam nimic si mi-am vazut de banca mea. Ceilalti se distrau si invatam, si eu invatam dar nu ma jucam cu niciunul. Asa am fost un semestru intrag. Pana cand prietenul meu mi-a zis fi mai indraznet si nu evita sa glumesti:
Si asa m-am facut un "Enervant" crying. (Intrebarea mea este cum sa nu mai fiu enervant)
Apoi am continuat asa. Am avut mereu tendinta de a raspunde si apune intrebari fara sens. Toata lumea nu vorbea cu mine. Eu voiam doar atentie. Vroiam sa glumesc si sa ma joc ca si ei straight face (Sau nu e voie?) Asa a fost pana in clasa a7a (prezentstraight face)
Iar acum toti colegi mei se conporta astfel cu mine(doar cei rai):
-1) Fata ce imi zice ce face si handicapatu asta. Imi trage scaunu cand scriu si ma impinge eu fiind un baiat firav mereu ma buseste in pereti...
-2) Fetele pe care le intreb ce faceti. Ele zic bine M... Tu ce faci? eu:bine. Si apoi nu mai vorbesc cu mine.Nu am ce sa le spun.
-3) Fosta mea colega 1-4 care are un telefon GS2 si interb ce face ea zice bine ea continua sa asculte muzica(casti) si nu mai vb cu mine(ea are un grup deja).
-4) Cea de-a doua colega a mea: Care nu pot sa glumesc. si daca vorbesc ceva zice ca-s nebun.(Ex: Si am mers cu taicameo pe bucegi si am vazut o pestera...Ea: mai minti mult mai? spune-le cu ai bagat gaina in cuptorul cu microunde(Bagasem cand eram mic o gaina in cuptor cu microunde si tot satu radea de asta...crying)
-5) Baiatul care era in clasa cu mine si acum e cu 3 baieti in grup fac tot felul de prosti si e amuzant. M-am-ai primesc si pe mine dar nu mult. Cand ei fac ceva amuzant rad toti iar la mine toti stau si se uita de parca as fi un ciudat(si ei fac cam tot asta)
-6) Fata ce imi mazgaleste pe banca cu crete si cu creioane. Eu am incercat sa ii mazgalesc si eu. Iar ea s-a enervat mi-a mazgalit si mai tare iar eu am mai mazgalit putin si toti au inceput: M esti prost. M esti nesimtit.
-7) Fata cea sclifosita care am intepato cu compasul(curgea sange) s-a dus la diriga si m-a spus. Eu i-am zis Bagami-as P*** in ovarele tale. Ea a inceput sa zica: Marian a zis ca iti baga... Si toti s-au suparat. Eu m-am simtit prost si de atunci nici nu mai injur.
-8) Baiatul care m-a sfatuit sa fiu indraznet. El crede ca daca sunt indraznet m-a poate lovi ca pe un mar. Si zice hai fi barbat si imi mai trage una.
-9) Baiatul cel schimbator cand fac cinste cu chiurtos(nu stiu sa scriu) imi e prieten si a doua zi cand vrea sa imi zica ceva imi spune un Paaaa! lung.
-10)Baiatul care nu il suport: Toata ziua imi da ghiozdanu pe jos cand ies din clasa si apoi imi pune piedica. Apoi ma loveste el incepe sa ma injure de mama.Eu sar catre el el ma ia si mai tare(e mai puternic) Toti zic M mai bine dispari copil facut din La*a (cu B) Iar eu ma intorc nervos si il fac tigan ma snopeste in bagtaie si ma lasa plangand.
Astia sunt cei mai rai in rest nu ma accepta in orice:
Cannd joaca carti pe mine nu ma primesc. Ccand aduc eu carti nimeni nu se joaca cu mine.
Cand facem la ore ceva in grup pe echipe nimeni nu ma primeste incep sa plang si ma duc intr-un colt. Apoi profu zice sa ma ia.Ei zic nu ca is prost. (defata cu profu)Apoi ma ia si pe mine iar eu sunt suparat.
ziceti-mi care e cel mai rau(dintre aia 10 copi) si ce aveti de spus despre fiecare.
Cum sa ma integrez undeva.
Daca nu imir aspundeti ori ma spanzur ori plec din tara.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Salut! Foarte multa admiratie ai din partea mea pentru efortul de a te descarca (care cu siguranta te-a ajutat)Ultima propozitie pe care ai scris-o sunt absolut convinsa ca ai rationament pe care trebuie sa-l folosesti, fara a lua decizii priplite.Am dreptate? Care dintre acesti ciudatei (ca sa nu insult)este mai ‘’bun’’ nu cred ca are vreo importanta.Ai incercat in afara de TPU sa te descarci si la domnul\doamna diriginta si parintilor tai? Banuiesc ca nu.Am dreptate? De ce ii lasi efectiv sa te calce in picioare? Iar despre faza cu indrazneala, intr-adevar ti-ar trebui (ca sa nu mai fii calcat in picioare de toti ‘’desteptii’’), dar nu in masura aceia. Vorbeste cu dirigintele(a) cu parintii lor cu colegii tai ba chiar, poate reusiti sa rezorvati problema. Daca nu mutarea din clasa aia poate fi o variant. Sper ca te-am ajutat!

8 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Heii.Te inteleg perfect. Ar trebui sa spui asta parintilor! Ei vor lua masurile potrivite. Sau du-te in fata si spune-le care le e problema lor cu tine. Fa-ti si tu din scoala un grup al tau cu care sa te distrezi, sa vada ca nu esti forever alone, integreaza-te vorbind cu cativa copii, fa-i sa aiba incredere in tine, si faceti grup. Si sunt doar cativa copii. Si stai linistit, Dumnezeu le vede pe toate si roata se intoarce! Bafta. :*

| Ivanovicius a răspuns:

Sa nici nu incerci sa abordezi aceste masuri drastice. Nu incerca sa te integrezi dintr-o data, fa-ti un prieten intr-o luna, pana va intelegeti bine si tot asa. Dar eu te sfatuiesc sa fii intr-un grup de 3-4 persoane si sa ramai cu ei toata viata. E mai sigur si mai bine, puteti crea o conexiune mai mare intre voi. Succes!

| InnaArkane a răspuns:

Stiu perfect cum te simti(cu exceptia ca eu sunt fata) si eu treceam prin asa ceva si nimeni nu ma baga in seama. Apoi m-am schimbat, am inceput sa imi bat joc de profi si sa fac pe handicapata ca sa ii fac pe ceilalti sa rada.Imi ascund sentimentele si injur insa regret nespus ca m-am schimbat.Adevarul este ca tu nu ai ce cauta acolo.Cred ca ti-ar fi mult mai usor daca te-ai muta la alta scoala sau macar la alta clasa. Daca nu vrei cauta sa iti faci prieteni la alta clasa sau macar in afara scolii.Stiu ca iti e greu sa pleci in clasa a 7-a pentru ca cu cat cresti mai mult cu atat te integrezi mai greu.Pari un baiat de treaba asa ca nu inteleg ce au ceilalti cu tine.Nu te intelegi cu nimeni? Nu inti recomand sa nu ii bagi in seama pe motivul ca "se vor plictisi" pentru ca nu este asa! Este frustrant sa ii auzi cum te batjocoresc si te umilesc iar asta dezvolta depresia si creeaza un sentiment de inferioritate.Nu cred ca sa vb cu parinti lor teva ajuta(colegii mei au 7 la purtare si tot nu s-au potolit) dar cred ca poti discuta cu psihologul scolii(daca aveti) si sa ii povestesti ce ti se intampla.Cu siguranta ea te va ajuta fiind un om matur si iiti va da sfaturi mult mai intelepte.Bafta! Sper sa se rezolve problema!

| INGEEERAS a răspuns:

Esti un baiat bun din cate vad Dumnezeu e sus si te vede te asculta ai incredere in Dumnezeu roaga-te si crede-ma te va ajuta nu neaparat pe moment dar in timp vei vedea nopta buna

| MichaellaJackson a răspuns:

Buna,TPU! Stiu bine cum e sa te simti asa, dar totusi nu cred ca in toti colegii tai nu exista o persoana care sa-ti semene, in fiecare colectiv se gaseste cate un prieten pentru fiecare(asa zice cel mai bun prieten al meu).Si mie mi s-a intamplat asta dar nu in gimnaziu, ci la liceu.Acum sunt in clasa a 9-a,nici eu nu cunosteam aproape pe nimeni si marea majoritate a colegilor sunt la fel cu cei pe care i-ai descris tu dar nu am renuntat (lucru pe care trebuie sa-l faci si tu) pana nu am gasit o persoana care sa fie ca mine,ei bine acum am propriul meu grup,o colega de banca super si un prieten care imi e mereu alaturi. Sfatul meu este ca sa nu renunti,nu-i mai baga in seama pe cei care te supara,cauta pe cineva care sa te inteleaga,studiaza-i pe fiecare si compara-i cu tine,astfel vei vedea cine e cel mai potrivit si daca se mai leaga de tine acele persoane (ma abtin cu greu sa nu le injur) spune acest lucru dirigintelui/dirigintei,profesorilor sau chiar parintilor, demonstreaza-le ca nu poti fi atat de usor oprit, bine? Si referitor la ultima propozitie, ai grija la luarea deciziilor pripite, nu sunt sanatoase deloc.

| marinelmomoratoiu explică:

O sa incerc si va anunt :* M-ati incalzit sufleteste happy Va iubesc!

| AndrianaCaty a răspuns:

Asta-ma nu trebuie sa te spanzuri sau sa pleci din tara pentru niste prosti.Eu te sfatuiesc sa nu-i bagi in seama si cand te jignesc poti sa nu ii acorzi atentie acelei persoane si vei vedea ca mai mult vei castiga tu. Stai la locul tau si nu-le mai acorda atentie, vor veni ei sa te ia in grup. Nu le acorda atentie!

| silverter899 a răspuns:

Ingnorai si tu pe ei, ca o sa aiba nevoie odata si odata de tine, si atunci...