| Clopotel a întrebat:

Caut si eu catvea nuvele dar nu gasesc deoarece nu stiu care sunt nuvele, care sunt basema, care sunt povesti etc.sunt multe genuri literare.si nu le prea cunos. Deci daca imi puteti da cateva titluri de nuvele impreuna cu autorul lor v-as fi foarte recunoscator.
DAU FUNDITA!

Multumesc!

3 răspunsuri:
| TheDaffodil a răspuns:

Hmm, depinde ce varsta ai. Eu iti recomand cateva nuvele, insa nu stiu daca le vei intelege chiar pe toate.
Ioan Slavici - "Budulea Taichii", "Popa Tanda", "Moara cu nororc"
Caragiale - "La conac", "La hanul lui Manjoala", "Doua loturi"
M. Eliade - "La tiganci"

Insa repet, depinde ce/cat vei intelege din ele...

| Andrei777 a răspuns:

Cauti si tu o nuvela si nu gasesti! Cauti si tu o nuvela si nu gasesti! Toate Nuvelele sa apeleze la tine!:*Cauta pe googlewinking

| Clopotel explică:

Am 13 anihappy