| 00Codruț00 a întrebat:

Salut TPU! Eu sunt în clasa a 8 a și o sa dau prima proba la română intr-o luna și câteva zile și mie îmi este frica la prima proba si in general de ambele probe. La română în general îmi este frica sa pica mesaj și dacă nu am texte sa asociez la 9 sau sa fac greșeli banale. La matematica îmi este frica dacă o sa fie subiectele la fel de grele ca la simulare. Eu la mate am văzut ca sunt de un 6 - 8.7 și la română de un 6.60-8.60.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Mai ai timp o luna de zile sa lucrezi astfel incat sa scapi de aceste frici.Rezolvand macar o varianta zilnic, vei capata multa incredere in tine, aceasta inlocuind orice dubiu.Frica vine din necunoastere, pentru ca la simulari cel mai probabil nu erai pregatita, v-a luat pe toti pe sus si ideea simularii nu era oricum sa luati note bune, ci sa va obisnuiasca cu procedura in sine.Ai fi surprinsa cati se trezesc ca scriu aiurea sau fac nu stiu ce chestie stupida care se considera semn.laughing Nu te mai raporta la ce a fost la simulari si cauta sa fii pozitiva, sa dai tot ce ai mai bun.Succes!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa-ti reduci stresul, te sfatuiesc sa stai in casa in weekend-urile toate, pana la examen si sa inveti, la romana citind si memorand, la matematica rezolvand zeci de execitii si probleme.
Succes!