| Edi0123 a întrebat:

Salut TPU! Exista blestemele astea? Eu unul nu cred in ele si nici ca exista si ca sunt o prostie, dar vreau si părerea voastră. Adica bunica mea m-a blestemat si am zis Doamne ferește dupa ce a spus prostia pe gura, dar na eu nu cred in asa ceva cu blesteme.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa intelegi ca bunica ta face parte din alt secol.Blestemele sunt amuzante cand te gandesti la ele prin comparatie cu injuraturile.Adica na, oamenii din zilele noastre injura si insulta pentru a starni reactii, cei din trecut apelau la blesteme pentru a starni reactii minunate de nervi plus frica, evident. laughing) Nu exista asa ceva, hai sa fim seriosi. E doar un confort psihologic pentru generatiile mai in varsta sa le foloseasca, asa cum au si fost invatate de parintii si bunicii lor.

| KovacsB a răspuns:

La început era Cuvântul și Cuvântul era cu Dumnezeu și Cuvântul era Dumnezeu. Același era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute de el și fără el nu a fost făcut nimic din ceea ce a fost făcut. În el era viață și viața era lumina oamenilor.

| LisaJulie a răspuns:

Nu exista niciun blestem! Sunt superstiții vechi și fără sens

| MistarGoGu a răspuns:

Chestie de subconștient! Daca tu crezi te afecteaza! Daca nu ..NU! Nu pot sa îmi închipui cum o bunica isi blestema nepotul? Ce ai putut face asa rau?

| eliancodrut a răspuns:

Toate acestea ii afecteaza pe cei care cred in ele, deoarece se intiparesc in subconstientul lor.

| BobTheCat a răspuns:

Salut!
Din punctul meu de vedere...nu, nu exista, sunt doar niste superstitii prostesti si invechite.
Zi faina! happy

| colonelumorteni a răspuns:

Iti povestresc ceva da poate nu ma crezi. Tatae s-a certat cu un om si l-a lovit incata zacut la pata cel om.Sotia lui l-a blestemat ca sa pateasca ceva 2 neamuri si sa zaca si ei la pat.Coincidenta sau nu unchimio a avut epilepsie si statea in pat tot timpul, noaptea avea convulsii in somn, eu al 2-lea neam m-am imbolnavit de depresie si am zacut la pat cu atacuri de panica noaptea vena cineva si ma presa pe piept, ma atingea in somn, aveam night hag, paralizie in somn.Deci probabil o simpla coincidenta.Eu am fost la manastire am luat tratament ani de zile pana sa ma fac bin, m-am rugat la Dumnezeu, cand eram la soba si m-am pieptanat intr-o noapte ca am parul lung am vazut ceva care stralucea a cazut pe gaura de la soba, argintu viu era