| bogdan171995 a întrebat:

AM 16 ani si trebuie sa recunosc ca ma masturbez de la varsta de 13 ani. In acel moment nu stiam ce fac si ma masturbam foarte des, chiar de 3-4 ori pe zi. Treptat am aflat ca nu e bine insa a fost putin cam prea tarziu pentru ca facusem deja un obicei din a ma masturba. De la varsta de 14 ani si pana in prezent ma masturbam de 2-3 ori pe zi iar alte orima masturbam o data la 3-4 zile. Acum incerc sa ma las pentru ca sunt constient ca nu e bine ce fac insa o singura intrebare ma nelinisteste, chiar daca eu ma las acum, vor avea loc consecinte din cauza aceste greseli pe care am comis-o? imi va afecta faptul ca m-am masturbat viata sexuala de mai tarziu? Va rog sa imi raspundeti pentru ca pe mine chiar ma nelinisteste acest gand

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca o sa te lasi o perioada, iar atunci cand te vei reapuca o vei face mai rar, o sa fie totul ok. Trebuie doar sa nu mai reiei vechiul obicei de a te masturba foarte des pentru ca nu-i face bine deloc organismului tau. Parerea mea, cel mai bine ar fi sa nu te mai masturbezi deloc, sau s-o faci foarte foarte rar. Acum ramane la alegerea ta.
Succes!

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Uite,stiu ca sunt fata, dar e acelasi lucru.Am citit un articol in care scria ca acesta este un lucru normal, pe care persoanele le fac.Asta este un instinct, ca sa-i zic asa.Dar nu afecteaza fizic pe nimeni.Problema este ca provoaca dependenta, si ca religios nu este acceptat.Dar sunt multe cazuri ca ale tale, si nu s-au semnalat schimbari ale vietii sexuale.Deci stai linistit, dar totusi ar fi bine sa incerci sa te abtii de la asa ceva.O za buna