| dragos15 a întrebat:

Salutare tuturor.Doresc sa-mi iau niste ochelari fara diotrii pentru baieti.Am gasit pe cateva siteuri dar au lentile din plastic.Eu ii vreau pentru impresie la scoala sau pe strada cand merg la fete. Aveti p-acasa astfel de ochelari? Imi zice-ti si mie va rog cu sunt acestia cu lentile de plastic? cei din jurul meu va observa acea lentile de plastic cand ies in parc? Tre' sa-i pun lentila sticla fara diotrii? Ciao

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, în genere trebuie să pui lentilă de sticlă căci şansele să-ţi distrugă ochii sunt mai mici (e ca şi cum te-ai uita pe geam toată ziua).
Hai să-ţi spun ceva. În martie 1994 am fost diagnosticat cu astigmatism hipermetropic compus(ereditar). Trecut-au 16 ani de atunci şi tot n-am scăpat de ochelari şi sunt şanse abia peste alţi 4-5 ani când se va breveta modelul de operaţie.
Un prieten bun care acum locuieşte în Anglia, pe la 17 ani s-a gândit, la fel ca tine, că i-ar sta bine cu ochelari (aşa, de impresie, nu că ar fi avut vreo problemă la ochi). Acum are 22 de ani şi este de asemenea mândrul purtător al unui astigmatism miopic necompus fără şanse de recuperare.
Acum a crescut şi ochelarii îl incomodează dar nici nu vede bine.

În final, sfatul meu, lasă asta cu ochelarii şi nu-ţi strica ochii la 15 ani căci peste 10 ani ai să te distrugi!

1 răspuns:
| c0rn3l1uss a răspuns:

Foloseşte ochelari fără lentile.
E mai TRU. laughing)