| Mugurelulkj a întrebat:

Salutări dragi prieteni, nu am cui împărtăși necazul meu.
Deci am un frate și o sora. Sora stă la bunica ei iar eu cu fratele suntem acasa. Mama la 4 ani m-a abandonat a vrut să mă dea la orfelinat dar m-a luat o sora de a lui mama, am stat la ei pana la varsta de 13 ani, apoi într-o zi m-am certat cu ei și am fugit la mama. Acum am 15 ani și de abia acum am aflat că ea a vrut să mă abandoneze, dar ea imi zicea ca a plecat la muncă și nu aveam unde sta dar nu-i corect, ea a vrut să mă abandoneze. Acum aproximativ o lună în coace tot striga la mine dar la fratele cel mare nu prea, el este încăpățânat. Mă înjură cu cuvinte nepotrivite pentru o mama de exemplu "Dumnezeul mătii.Tif.rîs.bajocura, etc"
Nu stiu ce sa fac îmi vine să mă sinucid sau sa fug, nu stiu.
Ajutați-mă cu vreun sfat. Și nu mă înțelegeți greșit că de exemplu,, de ce ai scris aici, copil prost,,, va rog fără înjurături.

6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Daca iti e bine la bunica ta, ramai acolo. Tu stii ce simti pentru mama ta, poate merita o sansa, dar daca spui ca te jigneste fara motiv...

| Donsavas a răspuns:

Am inteles ca suferi. Te ai gandit ca nici ai tai nu sunt fericiți? Da,nu au atitudinea potrivita fata de tine pentru ca nici ei n ar dori sa fie tratați asa,însă ce sa faci,nu toti putem avea părinți psihologi si n au toti bani si buna vointa sa te crească. Esti mare si trebuie sa înțelegi ca doar de tine depinde destinul tau. A te sinucide e doar ceva de moment, trecător. Cu timpul, vei trata diferit ceea ce se intampla cu tine. A fugi de acasă nu este cea mai buna idee, in conditiile in care iti doresti un viitor mai bun. Cand vei termina scoala si vei deveni majora, iti vei gasi un băiat care te va iubi si cu care tu iti vei trăi viața asa cum iti place. La vârsta ta e cazul sa înveți pentru a nu ajunge fără un loc de munca. Cei de la orfelinat nu te pot tine după majorat iar familia in niciun caz nu te intretin până la bătrânețe. Mergi la scoala si discuta mai multe cu psihologul de acolo!

| Donsavas a răspuns:

Sigur ca nu e vina ta ca ai tai părinți se află în situația asta critica. Nu e nici vina lor ca nu stiu sa fie părinți. Nimeni nu are vina de nimic in viata asta. A Da,responsabilitate avem dar nu vina. Parerea mea e că ar trebui să devii mai toleranta fata de părinții tai,sa învețe ei de la tine, pentru ca tu ca oricare alt om, esti imperfect si nu poti multumi pe nimeni mai bine decat pe tine însuți. Accepta te asa cum Esti! Din cate vezi, părinții tăi tot copii sunt, greșesc si nu conștientizează. Tu poti invata si poti realiza ca mai tarziu si acum sa ti fie bine. Fii răbdătoare cu tine! Nu crești peste noapte si nu poti sa schimba lumea. Esti doar un om si singurul lucru pe care îl ai de facut este sa ai grija ta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| anonymous00702 a răspuns:

Mai bine te sinucizi!
Dar na, daca te-ai sinucide mama ta o sa se bucure dar daca de duci la bunica ta sau te inmpaci cu sora mamei tale, vei creste mare si vei ajunge undeva sus sa vada mama ta ce a pierdut.

| dodado a răspuns:

Nu ai cum sa traiesti singur in lumea aceasta, la sora mamei
tale (daca poti sa ii spui asa) nu poti sta ca e jale, la (mama ta) nu cred ca mai ai ce cauta din punctu meu de vedere findca te-a aruncat, nu te-a acceptat si acum te vrea inapoi... gandeste-te ca 9 ani mama ta nu a fost langa tine, eu zic sa mergi la bunici unde sta sora ta, acolo poate ca o sa cresti mare si totu' o sa fie bine, in fine e alegere ta. poti sa te impaci cu mama ta si sa treceti peste, dar tine minte... POŢI SĂ IERŢI, DAR NU SĂ UIŢI!