| AndreiAndrei27372 a întrebat:

Un prieten a spart o tableta a unui coleg iar eu cum eram chiar langa el a dat vina pe mine dar apoi eu am spus ca vreau sa ne uitam pe camere,, sa vedem cum am spart eu tableta'', iar apoi el s-a panicat si a spus ca e si vina lui si ca sa platim fiecare jumatate din reparatie.Eu am spus totusi ca vreau sa ma uit pe camere dar el a insistat si a inceput sa spuna ca el nu prea are bani ca parintii au un salariu mic si ca eu am bani si ca sa platim jumate cu jumate ca altfel o sa il certe parintii lui.Eu am acceptat acest lucru pentru ca mi-a fost mila de el, eu am purtat rusinea in clasa ca am spart tableta.Problema a fost ca dupa ce s-a vazut ca am platit tableta si ca totul s-a rezolvat a inceput sa devina destul de nesimtit P.S am uitat sa mentionez ca era nesimtit si inainte.
Credeti ca a meritat gestul facut de mine tinand cont ca era destul de nesimtit si inainte si chiar uneori ma facea prost si radea de mine?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand esti fraier, pici de prost si ajungi sa suferi.
Asta este povestea ta.
Nu terbuei sa platesti tabela odata ce tu nu ai spart-o. Acum ai toate sansele sa te terzesti si cu nota scazuta la purtare fiindca colegul tau cel smecher va continua sa dea vina pe tine si in final tu vei incasa toate pedepsele.

Asemean oamnei nu-ti pot fi niciodata prieteni, nu de mila, pentru ca asta este un golan smecher care te trage dupa el, iar tu esti prostut si ii pici in plasa.
Ai mare grija cu cine te inhaiti, ca maine poimanine cine stie ce infractiune faci si te terzesti dupa gratii, alaturi dele, sau in locul lui.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu a meritat gestul, imi pare rau ca acel coleg nesimtit a profitat de tine si nici macar nu s-a aratat catusi de putin recunoscator.Stii ce este cel mai nasol? Ca in viata te vei mai lovi de astfel de personaje manipulatoare care vor face apel la latura ta emotionala si la empatie, cu povesti lacrimogene, inclusiv cand devii adult.Trist ca a trebuit inca de pe acum sa inveti aceasta lectie.Dar macar vei sti mai bine pe viitor, nu-i asa? Pune in gand ca ai facut o fapta buna si aia e.A nu se intelege ca nu trebuie sa ai empatie deloc, insa o fapta buna are valoare cand o faci cu drag, fata de cineva onest care are cu adevarat nevoie de ajutor, fara sa fii manipulat in vreun fel.

| Hyperion7 a răspuns:

A meritat pentru tine,asta a arătat că, deși el a fost nesimțit cu tine, tu ai întors și celălalt obraz, dand dovada de empatie.
Însă mare grija pe cine mai ajuți pe viitor! Nu toate povestile lacrimogene sunt și reale, ci sunt mai mult pentru a profita de bunătatea celorlalți!