| BlackList00 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu ceva:scrie cate un derivat-verb, substantiv si alt adjectiv-de la adjectivele date; subliniaza cu o linie sufixele si cu doua linii prefixele:alb- albastru- bun- galben- lung- muradar- rau- rosu- negru- verde- si scrieti-mi rezolvarea la ex asta +TPU eu nu-mi fac temele ci vreau sa aflu daca e corect exercitiul, totusi acest site este un site de ajutor si eu am nevoie de ajutorcrying +daca e cv care nu e bine prin aceasta intrebare va roog sa nu-, i suspendati contul mai dasti-mi o sansasad

1 răspuns:
| yuuPPy a răspuns:

Alb- verb: a albi(sufix "i"), subtantiv: inalbit(prefix"in", sufit "it), adj: albit. cam asa faci la restul big grin