| Lavy_5946 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! sunt disperata. vineri am plecat cu niste prietei la un lac, vroiam sa ramanem pana duminica. aimei stiau ca raman vineri noaptea la o colega apoi mergsambata cu ea la bunicii ei. si conditia era ca sa vin sambata acasa cu colega mea sa o vada sa se convinga ca nu plec din localitate. dar eu nu puteam sa ma intorc deoarece eram deja plecata. au inceput cu amenintari si sambata seara am ajuns acasa. tata m-a batut cu cureaua, mi-a lasat urme pe spare, fund si picioare. sunt toata vanata si ma doare tot corpul. duminica m-au luat cu ei la biserica la ei (ei sunt penticostali dar eu vreau sa trec la ortodocsi) iar eu am fogit dupa jumatate de ora la o biserica ortodoxa, unde m-am intalnit cu mama prietenului meu. de acolo am plecat cu ea la ea acasa unde m-au asteptat parintii mei in fata blocului. mama prietenului meu a vb cu ei si le-a spus multe lucruri care nu sunt corecte si anume ca ai mei fac diferenta intre mine si fratii mei (mai am 2 frati), ca eu sunt fata si sunt si cea mai mare si trebuie sa am mai multe drepturi, ca trebuie sa aiba incredere in mine si sa imi ofere libertate si mai multe lucruri... apoi eu am mai ramas la ea cateva ore apoi am venit acasa.mama a inceput ca ea se omoara ca nu mai suporta, tata ma ameninta ca daca ea pateste ceva ma omoara cu mana lui, ca daca nu fac ce spune el ma va tunde, ma va rade in cap. astazi a venit si mi-a dat timp de gandire 3 zile daca vreau sa mai raman cu ei sau vreau sa plec la un centru de plasament. ca mama prietenului meu i-a zis ca poate anunta protectia copilului, si ma poate lua. si eu nu stiu ce sa fac. as vrea sa plec de langa ei, m-am saturat sa mi se reproseze zilnic ca ei trag de la gura pentru mine (de parca as fi unicul lor copil), ca din cauza mea nu pot cumpara una si alta, ca pentru mine au luptat sa faca casa etc etc etc... dar ma gandesc si la relatia cu prietenul meu.suntem de 1an si 2 luni impreuna si nu stiu daca ar putea accepta situatia ca eu sa plec la un centru de plasament. eu mai am 6 luni pana fac 18 ani. nu mai pot, nu mai suport situatia. totul a devenit atat de complicat. nu as pleca dar tata imi imune cam multe cred eu pentru varsta mea.nu am voie sa fiu afara dupa ora 10. eu stau cam la 5-7 km de tm, deci fac naveta si imi ia cam o ora sa ajung in tm sa ma int cu prietenii, cu iunitul sau sa mai merg stiu eu unde. ore am la scoala pana la 2-3.pana vin acasa, mananc, ma schimb si sa plec inapoi e deja tarziu si nu mai pot sta mult. daca nu viin acasa tt ziua iar nu e bine. nu mai suport cryingce sa fac? sfatuiti-ma.nici nu stiu ce conditii sunt la un plasament-ma refer am voie sa ies macar o data pe saptamana? am voie sa am propriul meu dulap unde sa imi tin hainele? putina intimitate? cum este? cunoasteti pe cineva sau ati fost careva in situatia de a sta la un plasament? cum este? va rooooog ajutati-ma sunt disperata!

3 răspunsuri:
| Pupily92 a răspuns:

La sat la bunicii mei e un plasament.acolo nu are fiecare haina lui.happy ca ei mai primesc ajutoare din america si le mai trimite haine la fel.
daca eu am o fusta si ti se potriveste tie, si mariei si anei, fusta va fi a lu` toate 4.

mai primesc multe lucruri valoroase(bani, bijuterii) pe care acei copii nu le vad.

acu vreo 3-4 ani, au primit tv pentru fiecare camera.si ei au un tv mare in camera de mese(acolo unde mananca.asa numesc ei), restul tv-urilor le-au luat angajatii de acolo si le-au vindut sau le-au dus acasa. straight faceafara stau pana la ora 10.astia mai mari au voie sa stea un pic mai mult.

| Visatoarea a răspuns:

Doamne am ramas socata. parintii tai nu au fost si ei tot adolescenti?

Daca situatia e chiar asa ai putea sa discuti cu ei calm, sa le spui ca ai o varsta si sa nu se mai comporte cu tine asa pentru ca tot ei vor regreta mai tarziu.

Spune-le ca intelegi sacrificiul care l-au facut ei pentru tine si le multumesti ca ti-au dat viata dar mai ai un pic si vei fi majora, vrei sa ai propria ta viata, sa o creezi, nu sa ti-o coordoneze ei. Trebuie sa-ti iei "inima in dinti" si daca incearca sa te loveasca iar ameninta cu politia, protectia copilului. Daca din moment ce ei vorbesc despre un plasament corect ar fi sa stie si de existenta institutiei Protectiei Copilului.

Sunt penticostali. am si eu vreo 14 verisori (sunt frati) si tatal lor exact asa se comporta inainte, era dur, nici tv, nici radio, nici calculator, si saracii copii de 15-16 ani nu aveau voie sa iese din casa. Dar la un moment dat s-a civilizat...tot asa si cu familia ta. explica-le, daca nu inteleg, incearca sa stai pana la 18ani cu ei sau alege varianta cu plasamentul.:-( Apoi du-te la internat la scoala, sau la facultate in alta parte, gaseste-ti un job si spune-i prietenului tau situatia ca sa te sprijine mereu! Parintii tai vor vedea ca te descurci si fara ei si lucrurile vor fi astfel.

Ai grija de tine :-D

| Lya a răspuns:

Daca ti la ei stai cu ei! dar eu daca mas pune in locul tau as pleca. si eu am acasa situatia tot cam asa, doar ca ai mei nu ma prea bat. tot mi-am planuit ca fug la buniici mei care ma iubi mult:X
Fa ce iti spune inima!
Succes! Iti tin pumni