| 1mist3r a întrebat:

FUNDAAA* care imi poate spune la ce folosesc testele astea initiale? ca am auzit ca se pun la "portofoliu " nostru pentru admitere la liceu...mentionez ca sunt a VIII-a si daca s-ar pune la acel"portofoliu" au o importanta majora? ca anul trecut aia de a VIII-a nu au prins asastraight face numa' noi, si is foarte ingrijorat ca am luat 65 de pct la romanacrying. Asta ni le-au adus si de obicei iau peste 9straight face. si profu cand mi-o spus nota era foarte calmstraight facesad Va roogpuppy dog eyes si mai am 2 probleme:
Decciii azi la lb.romana am facut "izvorul noptii" de L.Blaga Sunt in clasa a VIII-a si am terminat lectia.ne-o predat de pe o carte rosie cu numele "sa dezlegam tainele textului"parca era pentru clasa a VIII-a si maine dam test, din asta si s-ar putea sa dam din cartea aia cum as putea vedea ce ne poate da? adica cateva exercitii de pe cartea >respectiva?:d< cine are acea carte? bagat id Clau_ronaldo09

Si mai am o problemaazi, ne-o adus testele la romana(initiale) si am luat 6 anul trecut mi-o iesit media 9 la rom i-am spus mamei si o zis numai sa invat dar tata de obicei ma cearta cand i-au o nota mica, el nu prea vine pe la scoala ce as putea sa fac? sa-i spun ca am luat 7? ca de fapt am luat 64 de pct sau sa-i spun nota asta?:-ssFundaaaa*

2 răspunsuri:
| IndescribableChild a răspuns:

Testele acelea initiale sunt facute de minister anul acesta in urma rezultatelor "excelente" de la bac. Astfel, profesorii au un punct de reper, stiu de unde sa inceapa cu elevul respectiv. NU AU NICI o treaba cu portofoliu, anul asta NU se intra pe baza de portofoliu, sunt doar vorbe interpretate gresit.
In legatura cu cartea aceea, cauta un indrumator de clasa a 8-a si incearca sa inveti de pe el.
Testul cu 64 de puncte. Te gandesti bine la ce vrei sa faci. Alegi sa minti pentru ati multumi tatal sau alegi sa inveti pentru a-l multumi pe viitor?

| 1mist3r explică:

Esti sigura ca nu se vor pun la acel portofoliu ca sunt foarte ingrijoratsad...si mai bine invat sa-l multumesc pe viitorwinkingacum astept testul la mate ca acolo sigur am facut 9+ si ii spun prima data vestea buna dupa aia realaughing