| aleesiaa a întrebat:

Am card la cec pe care imi intra bursa, ar putea altcineva sa mi transfere bani in contul acesta? Si daca da, de unde imi stii numarul de cont sau ce date trebuie sa dau pentru transfer? Multumesc anticipat

Răspuns Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Orice card bancar e legat de un cont bancar (care are un numar). Avind un numar de cont poti sa-l dai cuiva, impreuna cu numele tau ca sa pota face o depunere (nu e posibil niciodata retragere de catre altcineva decat daca are procura de la tine).
Stiind acestea, mergi la CEC si intreaba-i. Ei sunt datori sa-ti raspunda, sa-ti dea toate detaliile.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ceri extras de cont, acolo ai si numarul contului tau, plus ce suma ai acum disponibilă si cît ai scos in ultima lună.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cred ca se poate dar mergi la banca (CEC) sa intrebi si daca este posibil sa-ti dea nr. de cont IBAN (sunt 24 de caractere).