| andreeeeeeeea a întrebat:

O intrebare pentru economistihappy
Pentru a deveni o societate de leasing cat trebuie sa ai capitalul social minim subscris si varsat integral la infiintare? 200000 sau 500000 de euro?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt economist(doar jurist) dar sper ca-mi permiti si mie sa raspund. Conform OG nr. 51/1997, astfel cum a fost md.prin L. 287/2006, o societate de leasing trebuie sa aiba un capital social minim, subscris si varsat integral in numerar la infiintare, egal cu echivalentul in lei a sumei de 200. 000(douasutemii) euro. Numai bine!

1 răspuns:
| BogdanMC a răspuns:

Conform Asociatiei Societatilor de Leasing Romania trebuie ca "agenti economici sa indeplinesca cele doua conditii impuse de lege pentru a fi operatori pe aceasta piata si anume: activitatiea de leasing sa fie prevazuta ca activitate principala in obiectul de activitate si un capital social de ROL 500 mil."