| christine99 a întrebat:

Pot sa fac afaceri in Romania si sa platesc taxe in alta tara? Sau sa am sediul in afara tarii?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești cetățean român și ai afaceri oriunde în lume, ești dator să plătești impozitul pe venitul tău personal in România. Venitul pe impozitul unei firme este datorat țării unde este înregistrată. Ca să nu plătești impozit de 2 ori, și în țara în care te-ai mutat, sau de unde vine venitul se aplică, acolo unde există, convenția dublei impuneri, iar în urma unei declarații, vei fi impozitat într-un singur loc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! daca faci sediul in Romania, taxele le platesti in Romania, indiferent unde faci afacerile in lume.
Daca ai sediul in afara tarii, taxele le platesti in tara unde ai sediul declarat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot sa fac afaceri in Romania si sa platesc taxe in alta tara?
Nu.
Sau sa am sediul in afara tarii? Da.