| anonim_4396 a întrebat:

Am un lanț de argint, dacă vreau să-l dau la amanet mi-l ia? Daca de nou am dat pe el 200 lei, cât îmi dă la amanet?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa vinzi o bijuterie simpla, la bijuterii ti-l cumpara dupa greutatea aurului PUR ce contine, un pic sub cursul pietii internationale. La amanet sa fii fericit daca primesti 90% din pretul care ti-ar da la bijuterie.
Cu argintul, daca ti-l cumpara, situatia este asemanatoare.

Cursul argintului PUR astazi este de 2.00 lei/gram.
Diferenta pana la 200 lei a fost manopera si castigurile /taxele aferente.