| Gion3334 a întrebat:

Daca primesc bani in paypal prin meseria pe care o practic pe internet (design) trebuie sa platesc taxe la stat? Banii nu o sa ii extrag de pe card sa ii folosesc in realitate. O sa fac doar cumparaturi online. Trebuie declarate acele venituri chiar daca banii o sa stea frumusel in paypal?

2 răspunsuri:
| Alfred0703 a răspuns:

Teoretic, da. Practic, vezi pe parcurs. Daca fiscul are motive sa fie pe tine, atunci declara-i, daca nu, cum am zis, vezi pe parcurs.

| asdf2kpower a răspuns:

Nu te prinde nimeni, stai liniștit. Mulți web dev au PFA-uri sau SRL-uri pentru că firmele sunt obligate să justifice unde s-au dus acei bani. Dar dacă nu colaborezi cu firme, nu e nicio problemă.