| Josh1001 a întrebat:

De unde traditia asta atat de useless cu intratul peste oameni ca sa-i colinzi,acum pe bune? De la poarta mai zic, dar sa intri in curtile lor sa strigi si cu boxa pe fundal cantand colinde....Nu se gandeste nimeni ca nu e placut deloc?:/. Intratul pe propietatea altcuiva este ilegal.

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Se pierde traditia!
astia isi incearca norocul, clar o fac pentru bani.
De exemplu in Brasov s=a interzis acest lucru

| blackann a răspuns:

Romanu' profita de orice traditie/mijloc sa faca bani.
De ce ii lasa in metrou, de exemplu?
Circuli si tu linistit de la munca spre casa si incep sa-ti urle in urechi, majoritatea efectiv CERSIND (cu bebelusi dormind in brate) nu COLINDAND!

Scarbos.

| goguPatent a răspuns:

Că orice tradiție pe lumea asta, totul e transformat în făcut bani. Că nici Crăciunul nu mai e o sărbătoare despre spiritualitate sau familie.

| Motherlode a răspuns:

Nici mie nu mi se pare normal. Ar trebui sa se ia masuri. Se poate percepe ca o violare a proprietatii private: "(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

| OlivaRidrigo12 a răspuns:

La noi pe strada se stie clar ca noi nu primim cu colinda. Eu nu țin sărbătorile. Dar da ii aud din casa cum fac galagie.
Deci fac si lip sync.