| anonim_4396 a întrebat:

Am un Ford Fiesta, 1997, 1.3 benzina, distributie pe lant. "Bestia" mea este "virgina", nu i-am adus nici cea mai mica imbunatatire. Cum as putea sa-i imbunatatesc performantele (vorbesc despre putere) fara sa-i afectez motorul? Nu vreau tuning pentru caroserie, vreau doar sa aiba putin mai multa viata. Mentionez faptul ca la plecare "in sprint" nu ma face de ras, dar parca as vrea si eu mai mult nerv in depasiri. Este cipuirea o metoda practica? Care sunt avantajele si dezavantajele?
P. P. Nu dau funda cocalarilor! In schimb le multumesc din suflet celor care se pricep in domeniu!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Iti vor face o lista cu ceea ce ai putea modifica pentru a marii puterea masinii in ordinea in care le consider eu necesare:
- Chip tuning (Nu afecteaza motorul metodele noi aparute dupa 2009);
- Kit Turbo;
- InterCooler sport;
- Injectoare sport;
- Filtru sport;
- Bujii sport eu iti recomand Bosch pe Fiesta;
- Evacuare + finala sport;
- Cauciucuri sport care iarna nu fac fata absolut deloc si in conditii de ploaie sunt foarte proaste sau pe drumuri fara asfalt bun dar pe asfalt isi merita toti banii.

3 răspunsuri:
| heddy10 a răspuns:

Mai da jos de pe ea ce nu-ti trebuie, filtru aer nou, carburator.

| Ovidiu16 a răspuns:

Incearca un cip tunning sau un kit turbo, daca nu cunosti nu te sfatuiesc sa iti bagi tu nasul, mergi la reprezentantahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Alexandru10, "vechitura" mea este destul de computerizata. De unde dracu' carburator? laughing