| BlackDice a întrebat:

Vreau sa imi iau o masina si nu stiu pe care. Am de ales intre golf 4, polo,opel astra,ford fiesta sau focus,renault megane toate pe diesel. Buget pana in patru mii de euro. Vreau sa fac o alegere cat de cat buna si va rog sa ma ajutati cu pareri, dau funda! merci!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dintre cele enumerate, recomand Golf 4 1.9 TDI sau Renault Megane 1.5 DCi.
La Golf sunt mai multe versiuni de TDI, cele mai ok sunt cele de putere mai mica, de 90 si 101cp. Cel de 90 cp are codul motorului ALH, si are injectia clasica, cu pompa rotativa. Se conduce foarte usor, consuma cel mai putin din toate, si nu e pretentios la motorina. Celalalt, de 101cp, are injectia mai complicata, cu pompe-duse, e mai pretentios la motorina, consuma putin mai mult, si nu are cuplul la fel de puternic ca si cel de 90 cp.
Urmatoarele motorizari sunt de 116cp si 131cp, care pe langa injectia complicata au si volante cu masa dubla, care trebuie schimbate cam la 150. 000km, iar consumul se apropie de masinile pe benzina, adica 6-7% mixt, pe cand ALH-ul (90cp) consuma cam 5% mixt, si cum spuneam, e mult mai placut la condus, datorita turbinei diferite, care functioneaza permanent, chiar si la relanti. Mai exista un motor de 110cp, ala e similar cu ALH-ul, si merita cumparat, insa putine Golfuri au acel motor.
Megane e o masina mai finuta, mai confortabila decat Golf, iar motoarele 1.5 DCi sunt reusite, de la consum pana la fiabilitate si putere. Atat timp cat ii pui motorina buna si il conduci cum trebuie (adica nu subturat, pana si cei din reprezentanta spuneau proprietarilor sa mearga sportiv), nu ai probleme cu ea.
Ford Focus ar mai fi bun, comparabil cu Volkswagen la toate capitolele, insa din pacate au probleme maricele cu rugina, atat Focus 1 cat si 2-ul. In rest sunt foarte bune.
Polo si Fiesta sunt caroserii cam micute, nu sunt bune pentru masini diesel, iar Opel nu exceleaza la capitolul motoare diesel, motoarele pe benzina sunt bune la ei.

5 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Renault Megane 1.5 dCI 110 cp e cea mai buna alegere.

| Florian20405 a răspuns:

Golf 4 ar fi cea mai buna alegere.
Ai motor puternic, cu un cuplu mare, comfort la ea si consum foarte bun mai ales la ce de 90 de cp(ai si cuplu bun)
A doua varianta ar mai fi cel de 110 cp care s-a montat pe leon, toledo, golf, octavia si a fost foarte reusit.
A treia varianta volkswagen ar fi cel de 1.9 tdi 131 cp si 150 cp insa au consumu cam maricel dar si puterea pe masura big grin
Eu am avut golf 4 TDI si n-am ce sa-i reprosez, deci putere mare si un consum bun, cand l-am cumparat avea 233, 000 km ce-i drept nu cred ca reali.Masina are aproape 500.000 km in ziua de azi si nu are absolut nici o problema(101 cp).
Deci golf, opel astra, vw polo, ford focus
big grin Bafta!

| Alexia26 a răspuns:

Ia-ti golf4 de prin 2000. Taxa e in jur de 500 euro, distributia 200 si ai masina.

| adriandibosfcdb123 a răspuns:

Eu as alege opel astra sau golf4

| Constantin_Ududec_1998 a răspuns:

As opta pentru vw golf 4winking