| Garni28 a întrebat:

Buna. Stiti cumva daca se primeste amenda daca nu am platit parcarea? Nu stiam ca se plateste in zona respectiva si au trecut vreo 2 luni. Nu am vazut camere in zona respectiva, e doar un aparat sau se plateste prin aplicatie din ce am inteles.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

2 luni nu ai primit nimic de la ei, deci ai scapat

| goguPatent a răspuns:

Daca te referi la Bucuresti daca nu a trecut nimeni sa te controleze ai scapat.

| TheGentleman a răspuns:

Da, primesti amenda si vei afla la plata impozitelor ca ai o amenda neplatita

| eliancodrut a răspuns:

De regula, daca nu platesti parcarea, iti lasa sub stergator o somatie pentru ca pana la sfarsitul zilei sa achiti un tarif majorat. Daca nu-l achiti, trebuie sa achiti in 48 de ore un tarif majorat mai mare. Daca nu achiti timp de 48 de ore se trimite constatarea agentului de parcare la politia locala care o transforma in amenda.
Toate aceste lucruri sunt trecute in Regulamentul de administrare a parcarilor pe care il poti citi pe site-ul primariei la HCL.
Dar toate aceste lucruri le consider nelegale, deoarece un agent al firmei de administrare a parcarilor nu poate aplica taxa marita, care constituie tot plata unei contraventii.
Eu sunt in roces cu Consiliul local pentru aceste lucruri, avand ca baza jurisprudenta instantelor din zona, cand am anulat doua HCL-uri referitoare la parcare.
Cat priveste cauza ta, daca nu ai primit nici o hartie poti sa stai linistit.

| jucausulcarti a răspuns:

Daca nu ai gasit nicio hartie pe masina, nu ai luat amenda