| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre ITP si revizie tehnica?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asa cum a spus @stef, ITP este inspectia tehnica periodica, adica o verificare pe care o faci (la autoturisme pentru folosinta proprie o data la doi ani) la o statie avizata de RAR. Aceasta atesta faptul ca autovehiculul corespunde din punct de vedere tehnic pentru a circula pe drumurile publice.
Revizia reprezinta un control efectuat intr-un atelier service, constand in verificarea unor parametrii recomandati de producator, la un moment recomandat tot de acesta (exprimat in perioade de timp si/sau numar de kilometrii), moment care corespunde si cu inlocuirea unor consumabile (ulei, filtre, lichid de frana, lichid de racire samd). Reviziile le faci cand vrei, singura constrangere este in perioada de garantie, aceasta fiind conditionata de efectuarea reviziilor la timp, in ateliere si cu piese si consumabile agreate de producator.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Inspectia Tehnica Periodica se efectuiaza obligatoriu la o anumita perioada de timp, iar revizia tehnica se poate efectua ori de cate ori este nevoie sau situatia o impune.

| kenzo007 a răspuns:

Itpu se face o data la 2 ani, iar revizia tehnica este atunci cand cumepri o masina noua si trebuie sa o duci la revizie dupa un numar de kilometri. 10000Km, 15000Km happy

| stef3530 a răspuns:

Itp= inspectie tehnica periodica si e obligatorie revizia o faci cand vrei