| EnacheMarianEmil a întrebat:

Cu cat timp inainte se schimba permisul, inainte de data de expirare cu cate luni? si ce ai nevoie pentru al schimba?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți să îl schimbi oricând, cel mai important e sa ai fisa medicala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am mers cu 2-3 zile inainte sa expire.
Nu-mi amintesc ce acte mi-au trebuit, cel mai important este examenul medical, care se face la fel ca atunci cand te inscrii la scoala; treci pe rand pe la fiecare medic (orl, oftalmologie, neuro, ortopedie, psihiatrie, etc). Acolo am pierdut vreo 4-5 ore.
Apoi, am mers la permise, cu programare. Era coada si acolo, fara programare nu se putea intra.

| DonMoldo a răspuns:

Se recomanda schimbarea permisului auto cu cel puțin 60 de zile înainte de expirare este recomandată pentru a asigura un proces neted și fără probleme.
Referitor la acte cererea de eliberare a noului permis o iei si o completezi la ghiseu, act de identitate, in original, dovada de plata a contravlorii permisiului, permisul de conducere si fisa medicala.