| Eugeniusu a întrebat:

Cum omologhez niste becuri xenon, adica unde sa merg, cat ma costă și cam cât dureaza?!

Răspuns Câştigător
| AndreiNM777 a răspuns:

Masina trebuie dotata cu spalator far
Sistem automat de reglare faruri (senzori pe puntile masinii)
Farul trebui sa contina lupa.

Toate aceste sisteme le poti obtine de pe un autoturism dezmembrat.
daca modelul tau are si varianta cu xenon din fabrica nu ai nevoie de omologare.

Nerespectarea regulilor atrage retinerea certificatului de inmatriculare (talon) si amenda.
Petru recuperare talon trebui sa remediezi problema si sa mergi la RAR sa dovedesti ca ai remediat problema.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inlocuirea sursei de iluminare a masinii cu un kit xenon, conform spuselor oficialilor RAR, se face doar in conditii speciale, extrem de greu de indeplinit de majoritatea soferilor. Ca sa respecte legea, un kit cu xenon trebuie neaparat sa fie format din: faruri specifice, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitiv care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistem automat de reglaj in functie de sarcina, spalator far.

Pe scurt las-o balta daca masina ta nu a venit din fabrica cu asa ceva

| Illuminati2016 a răspuns:

Mai bine iti pui becuri cu LED. Funda?

Răspuns utilizator avertizat