| Kenny12345 a întrebat:

Dacă am permisul reținut cu dreptul de a conduce și la 30 zile trebuie să reainoiesc dovada și conduc în Italia ce pot păți?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Amendă mare.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu permisul suspendat NU poti conduce nicaieri, nici in Romania nici intr-o alta tara din lume, fiindca poti sa ai ghinionul sa te opreasca politia in trafic si verificare sa arate ca ai permisul de Romania suspendat, ceea ce te face infractor si poti fi arestat sau platesti amenda de multe mii de euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dovada e valabilă doar in Ro. In rest e că și cum nu ai avea permis

| KovacsB a răspuns:

Cu dovada poti sa conduci doar in Romania nu este valabila in alta tara.

| Dragobeta a răspuns:

Nu mare lucru. Il pierzi pe mai mult timp pe langa o amenda consistenta.

| eliancodrut a răspuns:

Violleta iar a dat cu fundul de pamant! Ea inca n-a aflat ca se elibereaza uneori la retinerea permisului si dovezi care dau dreptul la conducere. Dar nu sunt valabile decat pe teritoriul Romaniei.
Daca o faci in afara tarii este fapta penala.