| tadeee a întrebat:

Daca imi cumpar o masina si o trec pe numele unui parinte pot sa circul cu ea? Ma pot ocupa eu de înmatriculare etc fara ei?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De ce sa faci 2 vanzari, o cumpara parintele, incheie contractul de asigurare RCA, o inmatriculeaza pe el si te trece si pe tine pe certificatul de inmatriculare.
Tu poti circula cu masina, bineinteles daca au permis de conducere categoria B.
De asemenea te poti ocupa de toate daca parintele iti da o procura speciala, facuta la un notar public.

| Simpatic a răspuns:

'Daca imi cumpar o masina si o trec pe numele unui parinte pot sa circul cu ea'

asa circula majoritatea tinerilor din Romania (datorita RCA-ului), deci da

'Ma pot ocupa eu de înmatriculare ei etc fara ei '

da, cu procura notariala

| Violleta2022 a răspuns:

La vanzarea, cumpararea si inregistrarea legala a masinii, viitorul propietar (cel care cumpara) trebuie se fie prezent in persoana, sau sa-ti dea PROCURA legala (semnata la notar) celui care il va reprezenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poți circula cu ea și te poți ocupă de înmatriculare doar daca ai o procura notariala

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti circula cu masina pe numele unui parinte.
Ca sa te ocupi de inmatriculare, iti fai o procura la notariat, in care parintele respectiv te imputerniceste pentru a inmatricula masina.

| Holiday a răspuns:

Poti circula cu masina inscrisa pe numele oricui, atat timp cat masina are documentele necesare si indeplineste conditiile tehnice pentru a putea circula pe drumurile publice, iar tu ai permis valabil pentru categoria respectiva de vehicul.
Te poti ocupa de inscriere doar daca proprietarul iti face procura notariala in sensul asta.

| sofisis a răspuns:

Poti conduce. normal.
De inmatriculare te poti ocupa doar cu procura notariala de la ei.

| ariel13 a răspuns:

Poți circula cu ea dar nu poți face actele și restul fără ei.