| Costin1996 a întrebat:

Este adevarat ca din anul 2013 Ianuarie se v-a aplica legea prin care poti da de carnet la doar 17 ani? Am auzit ca acum raspunzi penal de la 16 ani si ca ar merge, dar numai sa faci mai multe ore de condus.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
Conform L.203/2012, prin care s-au modificat unele prevederi ale OUG 195/2002 (Codul rutier), pentru categoria B (cred ca la acest tip de permis te-ai referit) varsta este tot de 18 ani.

| mgtow a răspuns:

Nu e adevarat, pentru B ramane 18 ani iar pentru restul subcategoriilor se vor schimba in afara de D care nu se stie daca vor schimba sau nu varsta.

| 0rlando a răspuns:

Complet neadevărat. Trebuie să ai 18 ani împliniți pentru a susține examenul pentru categoria B.

| IMC90 a răspuns:

Nu este adevarat

| IMC90 a răspuns:

Ce-oti vrea toti carnet, si mai ales de la varstele astea nu pot sa pricep...
Multe din carnetele eliberate se transforma in certificate de deces...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este adevarat. la 18 ani veo putea sa iti iei permisul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat! Asa spera toti minorii imbecili care nu stiu cum sa-ti lase organele pe sosele!

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

A auzit si eu da nu stiu daca e adevarat

| izabela1234 a răspuns:

Nu este adevarat.

| SwettieNicki a răspuns:

Pai ...raspunzi penal... dar carnetul deocamdata numa' la 18 ani il ei:*Cine stie ce legi mai bagatongue