| Assu53 a întrebat:

FUNDA! stie careva daca am permisul luat din Grecia, pot conduce cu el in Romania? si daca da cat timp? trebuie cumva preschimbat?

Răspuns Câştigător
| VIP3r a răspuns:

Din cate stiu, ei au alta legislatie, permisele auto nu se schimba ca la noi la 10 ani, ci la implinirea varstei de 70 ani se face un control medical si se determina daca mai esti apt pentru a sofa in continuare.
Da, e valabil peste tot in Europa, daca vrei poti sa il preschimbi dar iti recomand sa il lasi asa, tatal meu are permis pe Cipru, cand a fost oprit la noi si au vazut permisul efectiv nu au vrut sa se mai complice si nu i-au facut nimic cu toate ca avea cativa km in plus, acum ramane la aprecierea ta...

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Pot solicita preschimbarea permiselor de conducere naţionale eliberate de autorităţile prevăzute la art. 83 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă cu documente similare româneşti persoanele care au domiciliul, reşedinţa sau rezidenţa normală în România. Dovada domiciliului, reşedinţei sau rezidenţei normale în România se face cu documentele prevăzute de actele normative care reglementează domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, libera circulaţie pe teritoriul României a cetăţenilor statelor membre sau regimul străinilor în România, după caz."

Vezi si alte amanunte importante in Ordinul 163/2011-privind preschimbarea permiselor de conducere naţionale eliberate de autorităţile competente ale altor state cu documente similare româneşti :
http://www.legex.ro/Ordin-163-2011-114473.aspx

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poti conduce dar daca te muti de tot aici trebuie schimbat

| viotedy a răspuns:

Se poate.

| BSwwatch a răspuns:

Da poti conduce, si perioada de conducere... din puct de vedere legislativ daca depasesti o anumita perioada de timp,ma refer la an,ai fii obligat sa-l schimbi,da nimeni nu o face,mai ales ca la preschimbare ai nevoie de o dovada care sa ateste ca permisul tau a fost preschimbat s-au obtinut in respectiva tara,de la sectia de politie care a emis preschimbarea, eu l-am obtinut in Romania, si in Londra am fost nevoit sa-l schimb, ma ajuta ca si act acolo, si acum 3 luni am fost sa fac sc-ala de soferi pentru cat A, si automat mi-a cerut acest document de care ti-am spus mai sus, ee aiure, birocratie mare la noi:-), in concluzi poti sa-l folosesti!

| Assu53 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile acordate.

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Permisul de conducere poate fi folosit pe teritoriul romaniei si este cunoscut de catre autoritatile romane.dar pentru o mai buna colaborare cu politistul in strada, tinand cont ca el face legile acolo, cel mai bine ar fi sa scoti o adeverintade la politia greceascaprin care sa ateste legimitatea permisului.mergi in Romania, faci traducere cu apostilul de la haga si impreuna cu permisul, esti acoperit de toate intemperiile politiei.cost total? timbrul politiei grecesti 90centi si traducerea 1500-2000 lei.am fost de ajutor?

| Geniuss a răspuns:

Salut! da poti conduce cu el si in Romania cat timp vrei este international exact ca si buletinu :p ai voie sa conduci oriunde in lume :p

| Geniuss a răspuns:

Apropo eu il am luat pe Italia si nu imi afecteaza cu nimic

| IamRyuk a răspuns:

Permisu e bun in toata europa si timpu de ex scrie pe el.