| Jorjik a întrebat:

Salut, Am un BMW e46 2002 1. 8dizel, problema este ca astăzi pe la 11 și cv am plecat cu ea frumos a pornit la sfert am lăsat-o sa se încălzească 5-10 minute si cam la 4-5 km s-a oprit motoru brusc și în bord nimic, am traso pe dreapta și am încercat sa o pornesc, nimic acum tot acolo este, Deci motorina la filtru este, pompa din rezervor merge, sigura tele toate îs bune, lanțul nu a sărit, totul e ok dar mașina nu pornește deloc, am cumpărat un spray de pornire și încearca sa pornească și merge pe spray atât, eu unul cred ca o fi senzorul de la axul cu came, voi? Sper sa ma ajute cineva cu aceasta problema.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu sa existe 1.8 diesel pe e46, doar 2.0 si mai mari.
La alea 2.0d se strica pompele de injectie Bosch VPxx, mai exact calculatorul lor.
Trebuie sa pui o diagnoza pe masina, sa vezi daca e eroare de pompa sau altceva.
Senzor ax cu came nu stiu daca are motorul 2.0, nici pompa in rezervor. S-ar putea sa ai alt motor decat stiu eu.

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Mda. Pompa de injectie. Am avut si eu una. Se tot strica, chiar daca le repari, iar de inlocuit, nu face masina. De 3 ori m-a lasat in drum.

| vatadezahar24 a răspuns:

Buna! Poate sa fie electromotorul, daca incerci sa o pornesti auzi bendixul cum incearca sa invarta? Ai incercat sa o pornesti in viteza? Motorul primeste aer? Pentru ca si asta poate sa fie problema