| andrei690 a întrebat:

Va salut! Probabil vi s-a intamplat sa se sparga caloriferul de sub bord la dacia 1310 si sa curga apa pe acolo. Prima data m-am gandit sa elimin garnitura din calorifer care ar trebui sa asigure etanseiate intre tevi si capac si sa cositoresc tevile de aluminiu direct de suportul de metal insa nu merge. Tevi de cupru nu am asa ca vreau sa fac unele din tabla de pus pe casa + elementele din folie de aluminiu de bucatarie in fata carora sa asez o plasa de metal ca sa nu se rupa de la chestiile care intra in aeroterma. Tabla ar merge cositorita de capacul ala cu multe gauri si nu ar mai fi probleme. Credeti ca e o idee buna?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu crezi ca o idee mai buna ar fi sa inlocuiesti caloriferul? Si cu ocazia asta sa pui o garnitura de burete (purfix) sub noul calorifer, astfel incat iarna chiar vei avea caldura in masina. Deteriorarea acelei garnituri este cauza cea mai frecventa a ineficientei sistemului de incalzire la vechile dacii.

3 răspunsuri:
| BogdanDediu a răspuns:

Aproape nimeni nu mai are Dacia 1310

| andrei690 explică:

Asa este laughing am omis asta

| andrei690 explică:

Ce zici de ideea de mai sus?