| Alexalex1000 a întrebat:

Vreau să-mi iau mașină automată și am o întrebare pentru cei ce conduc astfel de mașină. Ce înseamnă N? si plusul + și minusul -? Și dacă am permis de manuala mai trebuie sa fac ore pentru automata sau o sa mă invăț ușor? Dau funda mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N inseamna neutru. Acolo o bagi cand vrei sa stai pe loc, sau in P. Altfel, daca o lasi in D, R, S sau 1, cand eliberezi frana, va pleca incet.
+ si - sunt pentru modul manual, schimbi vitezele de acolo. Spre + dai treapta mai mare, spre - treapta mai mica.
De pe manuala pe automata te obisnuiesti usor, nu e nevoie de instructor. Trebuie doar sa tii piciorul stang deoparte, sa nu incerci sa calci ambreiajul din reflez, ca vei calca frana si nu va fi prea placut laughing
In rest doar o bagi in modul dorit, si accelerezi usor, ea pleaca singura. Te obisnuiesti repede.
Cu cat apesi mai tare pe acceleratie, cu atat schimba ea vitezele mai sportiv, sau mai lent.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

N înseamnă neutru, adică scoasă din viteza.

+- te ajuta sa schimbi manual vitezele dacă vrei.

Dacă știi să conduci o manuala automata e de 10 ori mai ușoară.

| Korkodeln a răspuns:

N este neutru, mai numita si "scoasa din viteza" de soferii batrani, NU trebuie folosit atunci cand vrei sa stai pe loc, masina o va lua "la vale" daca esti in panta si nu ai frana pusa.

N trebuie lasat in pace 99% din timp si folosit doar cand esti remorcat prin tractiune (nu pe platforma) ca sa nu se distruga cutia de viteza.