| DenissNicuu a întrebat:

YAMAHA YZF R125-PROBLEMĂ.
Salut, dacă i s-a mai întâmplat cuiva posesor de R125, se aude un "tocănit" destul de tare, ținând cont că am și tobă sport aud tocănitul destul de bine, se aude după ce pornesc motorul și-l las să se încălzească, se aude doar când când stă turnată să se încălzească, după aceea nu se mai aude, chiar și dacă turez nu se mai aude, se aude de parcă ar lovi în ceva, chestia de care mă tem e că nu se aude pe partea stângă unde are distribuția și pe partea dreaptă sus, așa-mi dă impresia, motorul are doar 32.000 de km, schimburi de ulei, filtre și bujii odată la 4. 000km, poate fi vreo valvă dusă?
Update!-Azi am pornit-o după o lună în care a stat pe bară, a pornit la sfert de cheie, compresia foarte bună zic eu, nu s-au chinuit deloc, a pornit de parcă era "caldă", tocanitul specific de care zic mai sus era prezent, motorul după ce sa încălzit l-am scos la o tură de vreo 10 km, când am ajuns înapoi acasă am lăsat-o puțin pornită nu am oprit-o și deodată un tocănit de parcă dădea cineva cu ciocanul dinăuntru, am oprit motorul, l-am repornit și nu se mai auzea nimic... aștept părerile voastre dacă a mai plătit cineva și respectul meu dacă ați citit până aici, bineînțeles că o voi duce și la mecanic, aștept și concluziile voastre.DAU FUNDĂ MULȚUMESC.

1 răspuns:
| denisman a răspuns:

Salut! Cel mai probabil tachetii sunt de vina, sau axul cu came a facut uzura si trebuie schimbat.