| anonim_4396 a întrebat:

Ati vazut vreodata pe cineva cu sindromul Asperger? Vreau sa stiu cum se comporta, cum vorbesc, cum gandesc, etc. Pot sa para normali sau se vede ca au ceva? Si e adevarat ca ei nu inteleg glumele, expresiile faciale si sentimentele altora? Ce fel de placeri obsesive au?

1 răspuns:
| wpetterssone a răspuns:

În viață poți întâlni și astfel de oameni. Cei care au Asperger, un sub-sindrom al autismului au fixații, care trebuie să se repete exact la fel în aceleași zile, altfel nu este prea bine pentru cei de lângă.
În cele mai multe cazuri, sunt persoane liniștite, necomunicative, care se descurcă în rezolvarea unor probleme în științe și au un subiect preferat pe care și-l încoronează toată viața.
Sunt normali în mare parte din viață, uneori se simt descurajați, dar nu se lasă.
Majoritatea nu înțeleg glumele, le consideră ca un atac la persoana lor.
Unii strâng ziare, alții conserve de pește.
Unii își notează orice, alții desenează figuri geometrice și analizează tot ce este împrejur.
Au o memorie destul de bună, dar nu se pot implica psihic într-o relație.