| RaluAle00 a întrebat:

Buna, am o mica problema. Nu înțeleg deloc, dar deloc chimia, cum naiba trec clasa daca am un 7 și trei de 4 la chimie? Imi iese media 4, 75 știind că se va rotunji media.Imi va ieși 5.Fiind prima la catalog mă stresează și eu sunt prima care sunt ascultată (proasta bată, restul materiilor stau foarte bine numai la chimie sunt terminată). Azi am auzit că avem chimia si ne ascultă la tabla.Cum am spus n-am habar de nimic.Cuminte sunt, de scris, scriu de ascult, o ascult dar tot nu am habar de nimic.Nu stiu ce sa fac. M-ar ajuta videoclipuri de la YT cu explicație cum se fac exercițiile la chimie sau meditații la chimie?

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Eu sunt dovada vie că deși nu am avut nicio simpatie pentru științele exacte, tot le-am dres cumva.
Important e sa fii atenta la ce zice profa, sa faci niște legături cu ceea ce va preda. Eventual cauți lecția la care sunteți pe YouTube și vezi daca are vreo legătură cu ce a zis profa la clasa.
Sunt doar niste chestiuni de timp, se pot corecta daca îți dai silința.
Iar faptul că te faci prostată nu ajuta cu nimic problema, din contra.
Încearcă să îți dai mai mult silința și nu renunța daca nu îți iese din prima. Legat de meditații, nu cred că își au rostul.Sunt sigur că o să reușești și fără meditații! Doar crede in tine!

| Cipi1212 a răspuns:

Chimia este într-adevăr o materie grea pentru anumiți elevi. Ar trebui să încerci niste meditații la chimie.