| Sjhxjcks a întrebat:

Bună! În legătură cu cei care sunt acum a 11a sau a 12a, la St sociale. Ce materie ați alege/ați ales la proba finala de la bac (logica si argumentare, psihologie, etc)? Care ar fi mai ușoare dintre ele. Cu acum câțiva ani în urma doream sa dau la logica, sa devin avocat, însă pe parcurs mi-am dat seama Că mi-ar plăcea să lucrez cu copiii în mod special. Iubesc copiii. (Asta mi-am dat seama acum puțin timp, o luna doua) însă, pe filosofie și economie (parcă acestea erau?) Nu m-as vedea, plus ca la eco este matematică (cu toate ca la en am avut la mate 8⁹⁵ și la rom 8⁷⁵, nu-mi place matematica!)
Mă interesează cei de la St sociale, ce ați alege sau ce ați ales deja, și mai ales de ce? V-ati axat pe ce este mai ușor, sau unde v-ati vedea în viitor?
Mulțumesc

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pui prea multa presiune inutilă pe tine!
Proba pe care o alegi la bac nu definește absolut NIMIC!
Poți să mergi lejer pe un profil de științe exacte cum e științe ale naturii și să te faci avocat fara nicio problema! Poți să te faci și medic daca ai fost la filologie!
E adevărat că științele sociale te deschid mai mult spre cariere umaniste precum psiholog, sociolog,jurist și chestii cum și la științe ale naturii te modelează spre medicina, biochimice,fizica etc,dar nu e o regulă! Daca ai voința, poți face orice, iar dacă nu ai, găsești mereu scuze!
Ideea e sa iei bacul cu note bune și să te înarmezi cu răbdare pentru că ai nevoie!
In rest, doamne ajuta!

| Cipi1212 a răspuns:

Eu am dat bac-ul la geografie și la sport.