| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Vreau sa va aflu parerea. La religie am discutat despre "Iubirea crestina". Imi puteti argumenta urmatoarele:
comparativ cu vechiul testament "legea dreptatii talionului" si noul testament "legea iubirii"... daca stiti va rog mai argumentati, completati ideile astea: legea iubirii include sa iubim si pe vrasmasii nostri, nu numai prieteni apropiati. Se imparte in 3 categorii
-iubirea dupa porunca adica porunca mantuitorului
-iubirea fireasca, intre parinti, copii...
-iubirea pacatoasa -ex:fumat, alcool
Si apoi a venit vorba de gelozie, prof. ne-a spus ca gelozia e lipsa iubirii.
Si apoi mai e ceva ce chiar nu inteleg. A spus ca "exceptia vine si intareste regule" adica 1+1=2 dar se poate si 1+1=1 pentru ca 1femeie+1barbat=1familei. Voi ce parere aveti?
Imi cer scuze pentru greseli si exprimare.
Multumesc! Bye!

1 răspuns:
| createing a răspuns:

Auzi...eu mas face popa dar imi plac prea mult femeile