| Will a întrebat:

Ce inseamna sa mananci sanatos? adica ma refer in perioada mea de copil ce mancare ar trebui sa evit cel mai mult si ce nu? pentru o conditie fizica bunabig grin

4 răspunsuri:
| carmi_6480 a răspuns:

Inseamna sa ai o alimentatie sanatoasa din care sa nu lipseasca fructe, legume, lactate, carne in special de pui, vita, peste, cea de porc mai putin.Ar trebui evitate mancarurile prajite si cele de tip fast food.

| denisa0906 a răspuns:

Daca tii la silueta ta smug atunci evita chipsurile care contin kalorii conservanti coloranti artificial etc. apoi dulciurile happy si grasimile si nu manca seara. asa iti pastrezi o conditie fizic bunahappy stilul sanatos :legume fierte rafa colesterol, fructe happy tot ce nu are kalorii conservanti si coloranti...happy si cerealele integralewinking:pe

| ♥•♂♀♪¶§↑↓→←∟↔▲▼♣♠ a răspuns:

Dimineata: morcovi, o ceasca de lapte ...nu mai mult, oua fierte
la pranz : salate de legume sau de fructe, supa...nu bors
seara : mai multe mancaruri fierte
SA NU MANANCI NIMIC CE CONTINE GRASIMI ...DOAR O DATA LA 2 SAPTAMANI...
nu manca snacksuri
despre sport ar trebui normal dupa 3 ore de masa de pranz si seara cu 1 ora inainte de mancare... aaa si trebuie sati placa pestele mai ales cel facut fiert la cuptor cu legume...

da ...aaa...ai intrebat cumva ce inseamna sa mananci sanatos?
pai...sa mananci sanatos inseamna sa ai o alimentatie sanatoasa

| alina88 a răspuns:

Pai tu ce crezi.mancarea sanatoasa e cea care o prepari tu acasa evitand preparatele din magazine(hamburgari.gata facuti din magazin.si alte preparate)nu manca mai mult decat ai nevoie, evita prajelile, rantasurile, si astea grele facute in mullllt ulei si incearca ca la fiecare masa sa ai parte si de cate o salata... e sanatoasa. apoi restul stii si tu!