| Hirockers a întrebat:

Ce parere aveti despre rolul legendelor in viata poporului roman?[funda... vreau cat mai multe pareri]

1 răspuns:
| MoonLight a răspuns:

Miturile fundamentale ale romanilor :
1. Mitul estetic / al jertfei pentru creatie (Manastirea Argesului / Mesterul Manole)
2. Mitul erotic / al Zburatorului - preluat in creatia culta de M. Eminescu in "Calin-file din poveste"
3. Mitul mortii/ mioritic - in "Miorita"
4. Mitul genezei - "Traian si Dochia"
Fiecare mit are senusul si morala lui. Fiecare din ele trebuie respectat. Mai sunt o gramada de mituri in ceea ce priveste legendele poporului roman(PS: Acestea sunt miturile fundamentale. Sper sa iti fie de folos ^_^!)