NOname
| NOname a întrebat:

Ce te face să te simți fericit?
http://www.youtube.com/watch?v=MKfDwChOoHI

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Fericirea este molipsitoare (asta dacă rezişti invidiei, dar bănuiesc că persoanele din discuţie au această putere) şi atunci pe mine mă face să simt fericirea celor din jur. Cu alte cuvinte, fericirea celorlalţi mă face să simt, la rândul meu, fericirea.
Există o legătură intrisecă între fericire şi deschidere către nou, către fenomenul experimentării - oamenii care cunosc adevărata fericire sunt cei care, datorită toleranţei de care dau dovadă, pot cunoaşte aspectele complementare ale existenţei, pot (şi îşi doresc) să guste din cât mai multe trăiri. Cei închişi la minte, retrograzi, nu vor simţi decât cel mult un simulacru al fericirii. Eh, dar sunt multe de spus pe acest subiect... foarte bună întrebarea, NOname!

72 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Liniștea sufletească.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=uKpWjuhaE_w asta e fericirea vietii mele.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

O carte, un telefon de la copil, mirosul Dunarii, un raspuns "brici" la o intrebare grea, prietenii, o carte buna, o bere neagra, o cafea "vorbita", muzica(http://www.youtube.com/watch?v=Rm3zcIsQtX0&feature=related) si, sa nu uit! O carte buna!

| Arthur a răspuns:

Câţiva prieteni adevăraţi, o chitară, un colţ de munte şi o sticlă cu ceva în ea.
http://www.youtube.com/watch?v=w9TGj2jrJk8&feature=related

caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi NOname! faptul ca sunt cu acelasi barbat de 23 de ani impreuna, ca avem 2 ingerasi minunati, ca am realizat multe in viata noastra de cuplu, iar faptul ca fiica mea si-a gasit iubirea si e fericita si iubita, ma face sa radiez de fericire, astept sa imi vad si baiatul la casa lui, apoi chiar ca sunt fericit si implinita total, cand vad ca, copiii mei radiaza de fericire, uit ca sunt bolnava si ma face sa simt ca menirea mea pe Pamant nu a fost in zadar...o zi cat mai frumoasa si placuta petrecuta alaturi de cei dragi...happy

greece12
| greece12 a răspuns:

You may say I'm a dreamer...
http://www.youtube.com/watch?v=-b7qaSxuZUg

| Flav a răspuns (pentru greece12):

Mi-ai adus aminte de melodia lui Ozzy Osbourne...
http://www.youtube.com/watch?v=-LrotDbi3d4
I'm just a dreamer...

| greece12 a răspuns (pentru Flav):

Si mie de Deep Purple...:)
http://www.youtube.com/watch?v=PfAWReBmxEs&feature=related

| Leocerba a răspuns (pentru Flav):

De'un capriţ, de'un pamplezir, m-as consola chiar si cu trilul asta: http://www.youtube.com/watch?v=47Ls4bLjH6A
Eiii,I`m just a dreamer... si eu.
LE."si eu" ca @Misogin adica :)) el tot cu motoare.

| carminaburana43 a răspuns:

Multumim ca ne-ai impartasit preferintele tale muzicale.

| Chris a răspuns:

Prietenii, familia, o melodie de suflet, un film sau o carte buna. Lucruile simple...

| corolav a răspuns:

Dragă prietenă, într-o vară, cu cîţiva ani în urmă, am stat cîteva zile într-un spital şi, întîmplător, eram de faţă cînd o asistentă completa fişa de internare unui viitor pacient. La un moment dat asistenta a întrebat: - Vă ştiţi alergic la ceva? - Da, la prostie, a venit răspunsul.
Ulterior am fost colegi de cameră. Era profesor de istorie şi un tip destul de destupat la minte.
M-aş simţi fericit dacă aţi reuşi să eradicaţi prostia şi tembelismul celor aproximativ 90% dintre utilizatorii acestui site. Altcumva zis, să găsiţi implementarea unui program deştept care poate depista întrebările cretine care aparţin acestei specii de indivizi şi să-i scoateţi din această comunitate.
M-aş simţi fericit dacă aţi da curs ideilor deştepte care vă vin din partea unor oameni cu glagorie. Iată, de exemplu, IoSiAtat a propus înfiinţarea unei publicaţii a site-ului. Yugeen a propus crearea unui topic cu o serie de chestii interesante. Mulţi au fost cei care au răspuns pozitiv la aceste apeluri. Uitaţi-vă pe ele şi încercaţi a le da curs şi gîndiţi-vă în ce fel s-ar putea ele realiza. Şi poate că mai sînt şi încă multe altele.
Aţi mai pus nişte astfel de întrebări. Eu am răspuns şi am şi propus o serie de probleme. Nu ştiu dacă aţi centralizat răspunsurile primite, dacă aţi încercat să faceţi ceva cu propunerile primite. Nu aţi comentat niciodată ce răspunsuri deştepte aţi primit, ce idei şi în ce fel s-ar putea ele materializa.
Mă simt fericit atunci cînd reuşesc să fac pe jos, într-o zi, cel puţin 10 kilometri prin oraşul Montreal. Şi nu e chiar puţin lucru la cei 65 de ani ai mei. Cînd merg duminica la biserica românească din strada Dufferine, aproape de Bulevardul Decarie, unde cînt în corul bisericii.
Mă simt fericit cînd văd într-un areal de 1 kilometru pătrat cel puţin 7 - 8 parcuri de joacă pentru copii, cam de dimensiunea Pieţei Victoria, cu iarbă, cu alei, cu fel de fel de aparate de joc pentru copii, cu terenuri de fotbal şi basse-ball, cu tribune pentru părinţii care vin cu copiii, cu toalete cum poate nu sînt nici în bune hoteluri din România, cu mici bazine de înot, cu piste de bowling, cu instalaţii de nocturnă. Şi mă simt fericit cînd ştiu că le voi vedea şi a doua zi şi se vor bucura de ele copiii, că nu vor veni nişte vandali să spargă becurile, să fure barele la porţi, să spargă magazia de la bowling. Mă simt fericit cînd văd bătrîne de 70 - 80 de ani la volan, circulînd decent cu 30 - 40 de km. la oră, cum aşteaptă civilizat la trecerile de pietoni, la liniile d'arete, cînd văd că nu strigă nişte piteca ntropi cu chip de oameni la aceste bătrîne : "Acasă, hoaştelor, vă caută moartea şi voi umblaţi prin tîrg!". Mă bucur cînd aud şi vorbe în româneşte, şi nu sînt puţine. M-am simţit fericit cînd am fost în excursii la Quebec, la Ottawa, la Toronto, la Casacada Niagare, şi încă alte locuri pitoreşti de aici din Canada.
M-aş simţi foarte fericit dacă aş putea să mă antrenez serios şi să particip la maratonul de la New-York.
Sînt fericit cînd lucrez la lucrările mele de rebusistică şi la cele de statistică şi documentaristică a fotbalului. Sînt fericit că am putut să văd şi eu oameni şi să trăiesc printre aceştia. Care muncesc cît se poate de serios vreme de 5 zile şi se bucură fericiţi de excursia din weekend şi cînd ştiu că duminică seara la 7 sau 8 s se duc să se odihneească pentru ca luni dimineaţa să fie cu capul bun de muncă şi întreg la trup. Aici nu-i poţi spune patronului că vii de la nunta lui văru'Costică, de la cumătria nu mai ştiu cui, că nu ţi-a venit autobuzul dimineaţa. Etc, etc, etc. Patronul nu ştie de acest lucru. El ştie că tu trebuie să fii apt de muncă timp de 8-9-10 ore, în folosul firmei sale. El pentru asta te plăteşte. Altcumva a doua zi primeşti preavizul şi în două săptămîni fişa de lichidare. Nimeni nu se gîndeşte la aşa ceva. Fiecare se gîndeşte că are o casă, o familie, o maşină, diverse rate şi jobul fiecăruia e mai sfînt decît orice evanghelie. Cînd văd astfel de oameni mă simt fericit.

| NOname explică (pentru corolav):

Vă mulțumesc pentru răspuns, D-nul Corolav. Foarte frumos și folositor. Respect!
Sănătate și numai bine.

P.S. Dacă mai aveți și alte sugestii (de orice fel), puteți să mi le trimiteți printr-un mesaj privat. Mulțumesc.

| Leocerba a răspuns:

Fericirea cea autentica,pentru mine, este cea neasociata unui motiv anume, unui merit.Vine ca o ploaie si o traiesc pentru ca-mi place.

| kate68 a răspuns:

Pentru mine fericirea inseamna sa dai muzica la maxim si sa nu mai conteze nimic.

| RyugaHideki a răspuns:

Notele mari si sa imi indeplinesc telurile.
p.s. nu te-ai mai lasat de TPU nu?
pp.s. esti fata sau baiat? :S

| NOname explică (pentru RyugaHideki):

Sunt o ea. Și nu, nu plec nicăieri (s-a interpretat greșit). Așa că mai suportați-mă o perioadă!

| RyugaHideki a răspuns (pentru NOname):

Nu mi-ai facut nimic rau mie si stiu ca nu ai facut nimic rau.in general.
Deci nu trebuie sa te "suportam" deoarece ne intelegem binewinking Cand spui sa suporti pe cineva inseamna ca ai o relatie proasta cu acea persoanabatting eyelashes

| emy a răspuns:

In primul rand, comuniunea cu Dumnezeu. In al doilea rand, cam ce a zis si harry1999 si miiCutSa

| Trolli a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=JaH6TVNhBCo
Fericire e cand iarba apare, fericire e o raza de soare.

Puterea de a te bucura de lucruri simple, desi multe lucruri ne lipsesc.

| DontHaveANamee a răspuns:

Muzica adevărată, parcul, prietenii, teancurile de reviste si cărţi din camera mea, fotografiile., etc...

| justitiarul a răspuns:

Prietenii adevarati nu virtuali(desi am intalnit si aici oameni cu o verticalitate uimitoare),familia minunata pe care o am,faptul ca am fost educat de oameni care m-au invatat sa fac diferenta intre valoare si nonvaloare; jobul pe care il am,realizarile mele de pana acum, bucuria din ochii celor dragi cand ma intorc acasa, toate astea ma fac sa ma simt al naibii de norocos si fericit!
Cate din aceste lucruri ai experimentat?

| PapushaDeCristaL a răspuns:

Un 10 la mate...vise frumoase...asta mar face sa zbor de fericirelaughing

| Owakey a răspuns:

Bună!

Faptul că pot fi fericit.

Baftă!

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Nimic.

| Trolli a răspuns (pentru SturmirCloudKeeper):

Nici faptul ca ai primit o replica la raspunsul tau?

| SturmirCloudKeeper a răspuns (pentru Trolli):

Nu inteleg cine te crezi tu si de ce-ti imaginezi ca ar trebui sa ma simt fericit pentru ca mi-a scris o anonima cateva randuri la plesneala.

| Leocerba a răspuns (pentru Trolli):

SecretJ,stii ce trebuie noi sa-i facem lu` ariciosul asta de SturmirCloudKeeper? sa-i tragem scaunul cand vrea sa se aseze si cand se aduna de pe jos sa-i facem o piedica,apoi sa-l ridicam in brate si sa-l aruncam in sus,sa-l prindem si sa-l aruncam si mai sus laughing
Asa merita toti urâcioșii care,cu cat se îmbufneaza din nimic,cu atat par mai simpatici(Grumpy-morocanosu` din Alba ca Zapada & stuff)
Sa-l dam pe brazda, sa-l invatam ce-i Fericirea, tovarasi!

| RoxYuuKikyo a răspuns:

Singuratatea...ca sa nu am cu cine sa ma cert sau un singur om (fata/baiat.nu conteaza) ci care sa ma inteleg la perfectie, sa fim cei mai buni prieteni, o mireasma frumoasa, ciocolata, computer-ul, multe dar nu tot.
Pe tine ce te face fericita? love struck

| Anonymus314 a răspuns:

Amintirile.

| alexeanca a răspuns:

Cititul unei cati bune si prietenii adevarati! Pe tine?

| Hydrangeaceae a răspuns:

Buna! Pentru mine fericirea nu depinde neaparat de lucruri materiale, ci de intamplari marunte care uneori e posibil sa nu le realizez.

Cand sunt fericita ma simt minunat, relaxata si sunt bine dispusa. Ce ma face fericita? Ei bine...in primul rand, familia mea care imi este alaturi oricand am nevoie de ea, prietenii adevarati care ma sustin intotdeauna, si la bine si la rau, nu doar in situatii bune, cand obtin o nota maxima la scoala(deoarece astfel am satisfactia ca mi se recunoaste efortul muncii mele), cand sunt apreciata de persoanele care imi sunt superioare.

Eu consider ca orice mica atentie reprezinta un motiv de fericire...aici fac referire la ceva material. De exemplu, daca primesc o floare, conteaza foarte mult intentia si acel ''cadou'' ma poate face sa zambesc. Un alt lucru care semnifica fericirea pentru mine este faptul ca am posibilitatea sa invat pentru a-mi implini visul in comparatie cu alti copii care trec prin dificultati zilnice sa ajunga la scoala sau care nici macar nu pot merge. Totodata si sanatatea ma face fericita deoarece daca am o stare buna sunt capabila sa ma bucur de multe lucruri si sa-i ajut si pe altii.

Uite un citat despre fericire care imi place foarte mult: "•Fericirea isi are originea in suferinta, si, oricat de mult am dori sa traim numai in fericire, este absolut imposibil, intrucat fara suferinta, aceasta niciodata nu-si va arata miraculosul spectru". – Sorin Cerin

O seara frumoasa!

| Remus82 a răspuns:

Femeia,tovarasii,bautura si muzica buna;) http://www.youtube.com/watch?v=kOvH2xGPEgg

| CuriosEL a răspuns:

Eu am un Hoby numit Parkour am si un video va rog sa va uitati e frumos dar nu's prea multe locuri de unde vin eu si am fost creativ si mi-am ales cateva locuri http://www.youtube.com/watch?v=fRpAE6J_X5c dar totusi ceea ce ma face fericit este atunci cand ma bat cam ca el >>> http://www.youtube.com/watch?v=UDWnMXzgeZo

| CuriosEL a răspuns:

Buna am un Hoby numit Parkour am facut si un video dar pentru asta am avut nevoie de creativitate de unde vin eu nu's prea multe locuri daca vreti sa va uitati http://www.youtube.com/watch?v=fRpAE6J_X5c sper sa va placa dar nu asta e ceea ce imi place ceea ce ma face fericit pe mine ma face fericit sa fac box sa dau in cineva ca tipu asta http://www.youtube.com/watch?v=UDWnMXzgeZo de aceea am nevoie sa stiu daca este Sala de Box in Timisoara si daca este va rog sa imi dati mai multe informati la id x x vasy x x totul legat precum cat se plateste daca mergem in turnee daca ne antreneaza etc.

| NeverSayNever a răspuns:

Fericirea mea si faptul ca am familia aproape.Si fericirea altora...ma bucura ca mai vad cateva persoane care mai zambesc rareori.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| 19marian60 a răspuns:

Sincer,multe lucruri:libertatea de a visa,putin jazz(de calitate),un post de radio sau tv romanesc,o piesa de teatru (buna), o carte, un vin dulce parfumat si nu in ultimul rand persoana iubita si familia. Sper ca nu sunt prea pretentios!

| AlexandraM776 a răspuns:

Sa fiu cu familia mea, si sa rad putin, ca sa mai uit de rele