| intrebsimplu58762 a întrebat:

De ce noi romanilor ne place sa dam sfaturi? sau de ce noi romanii consideram ratati (aici o parte) pe aia de nu sunt insurati sau nu au copii? poate le place singuratatea,mie nu-mi place mentalitatea romanilor, suntem bagaciosi, mie mi se rupe de tot ce fac toti.

Răspuns Câştigător
| Plato2 a răspuns:

Trebuie să înțelegi că, din păcate, poporul român (in general) este unul lipsit de o educație performantă și, de asemenea, un popor plin de frustrări cauzate de sărăcie și alți factori.
În plus, există scursuri interne precum idiotul util George Simion, iar grupările acestor oameni (gen AUR) propagă la nesfârșit această frustrare transformată în ură printre membrii societății.
Asta este, din păcate.
Distanțează-te mintal și învață să nu îți pese că lor le pasă.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Asa au fost spalate multe generatii de romani pe creier, despre cum scopul vietii e sa faci copii, altfel nu te vede bine deloc societatea, plus ca cine iti da o cana de apa la batranete daca nu copiii? laughing E tristut.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă ți se rupe, de ce intrebi?

De ce întreabă? Pentru că în codul sursa al oricărei vietăți, fie că vorbim despre bacterii, virusuri, euglene, parameci, nevertebrate și până la mamifere, linia de cod 0 este cea care e responsabila cu supraviețuirea și perpetuarea speciei. Nu e specifică "românilor", e specifică vieții.

Când vă aud cu mentalitatea asta, vai Romania e așa, vai românii sunt nu știu cum... E plin TPU-ul de voi.

Talpa societății dă mereu vina pe "popor", pentru că "într-o așa țară de cacao, eu care sunt deosebit și diferit, am șanse mult mai mici sa reușesc. De asta nu am eu succes nemăsurat. Într-o altă țară as fi fost un Alpha, realizat, bogat și fericit. Mai bine mă plâng". Mergeți fraților unde credeți voi că vă e mai bine, dar nu mai dați vina pe nația voastră pentru propriile frustrări și neajunsuri. Man the f¹¹ck up și asuma-ti condiția.

PS: "De ce NOUA românilor".

Măcar învață limba de care îți bati joc. Știi, ca să ai mai multă credibilitate, cand zici că nu ești tu de vină, sunt ei.winking