| MeisterSchnitzel a întrebat:

E ziua de cinci martie 1953. Bunica cuiva, aflată în perioada studenției, are întâlnire cu un tânăr, și el student, pe care stă și-l așteaptă (probabil că întârziase). Unde avea loc întâlnirea - într-o cafenea, poate într-un parc, la un picnic? Nu mai știu. Tot ce mai știu e că tânârul (probabil bunicul cuiva) își face mult-așteptata apariție. Însă tânăra noastră observă ceva ciudat la el - vine îmbrăcat tot în negru. Îngrijorată, ea-l întreabă pe tip dacă i-a murit cineva. Acesta răspunde, zemflemitor:
-Stalin, luar-a-l naiba! și râde ironic.
Mai cunoaște cineva povestirea asta? Știu că am auzit undeva și habar nu mai am unde. Credeam la început că e a bunicii mele, dar ea nu era studentă în anii '50. Fie am citit-o, fie am ascultat-o la ceva documentar sau filmuleț de pe YouTube. O mai știe cineva? Vă sună cunoscută?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

MeisterSchnitzel nu pot sa nu va intreb de unde va luati povestile? sunt absolut minunatewinking

| Lupică27 a răspuns:

Povestile sunt cat se poate de adevarate atat la moartea lui Lenin cat si a lui Stalin si Romania trebuia sa fie in doliu, obligatoriu.
Filmul Nunta Muta relateaza foarte bine unda din aceste povesti care este luata din realitate.